Yaşanılan darbe olayından sonra özellikle sosyal medyanın kilit konulardan biri haline gelen, herkesin üzerinde tartıştığı A101’in sahibi kim sorusu aslında çoktan cevap bulmuş olsa da, kötü niyetli bazı odaklar tarafından söz konusu mevzu tekrar tekrar gündeme getirilmeye devam ediyor. A101 market kimin sorusuna sıkça rastladığımız bugünlerde, konunun biraz daha derinine inmenin iyi olacağını düşünerek, yönetiminden şirket kadrosuna kadar herşeyi ile şeffaf olmayı seçmiş bir kuruluş hakkında doğru olanları yazmayı düşündük.

A101 Market Kimindir?

81 ilde, hemen her ilçede mevcut olan ve Türkiye’ nin her köşesindeki insana ulaşmayı hedefleyen büyük bir market zinciri olan ,2008’ de Zapsu Ailesinin, Bank Asya’ dan kredi temin ederek kurduğu A101, ilerleyen zamanlarda kredinin ödenmesinde güçlükler yaşanılması sebebiyle, Bank Asya’nın hisse almasıyla sonuçlanan bir süreç yaşamıştır. Aydın Ailesinin, Zapsu ailesinden tüm hisseleri almasıyla başlayan süreç, daha sonraları Bank Asya’ nın hisselerinin de alınmasıyla devam etmiş ve Aydın Ailesi % 79,21’ lik büyük bir hissenin sahibi olarak yönetime ağırlığını koymuştur. Böylece Bank Asya’nın, A101 ile olan ilişiği kesilmiştir. A101 bankacılık hizmetlerini 2014 yılından beri Yapı Kredi Bankası üstlenmiştir. A101 hisselerinin kalan kısmını İrfan Hacıosmanoğlu (%10,08) Sayın Ailesi (% 6,71) ve Murat Sungurlu (%4 hisse) oluşturur.

A101’in Sahibi Aydın Ailesi Kimdir?

A101 müşterileri başta olmak üzere herkesin merak ettiği konulardan biri olan A101 sahibi kim nereli sorusunun yanıtı olarak;

A101 Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın, 1958’ de İstanbul’a gelerek ticaret hayatına atılmıştır. 1942 Yılında Trabzon’ un Maçka ilçesinde doğan Aydın, birçok ticari ve sanayi şirketi kurmuştur. Aydın Örme, tekstil sektöründe, herkes tarafından en çok bilinen kuruluştur. 2000 yılında hizmete açılan Memorial Sağlık Grubu’ nun, hisse çoğunluğu kendisindedir. Geriye kalan hisseleri ise İngiliz ve Katar fonları oluşturur. Aydın ailesine ait bahsi geçen kuruluşların yanısıra; English Home, Susesea, TAFF Yapı gibi markalar da bulunmaktadır.

Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüten Mehmet Ali Aydın ve Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Aydın, A101 şirket bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


Haftalık E-Bülten için abone olmayı unutmayın. Seçtiğimiz özel haberleri ilk siz öğrenin.