Acil paraya ihtiyaç duyuyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bazı seçenekleri değerlendirmek planlama için en doğru şeylerden biri olabilir.

Para ihtiyacınızı karşılamak için başvurabileceğiniz birçok seçenek var. Eğer elinizdekiler üzerinden bir şey yapmayacaksanız. Alım satım yapıyormuş gibi paraya çevirme yapabilirsiniz. Son dönemde cihaz olsun, ya da başka bir şekilde bu yöntemi birçok kişi kullanıyor.

Ufak bir zararla bu işlemi yapabiliyorsunuz. Peki acil para lazım ve yöntem bana uymuyor diyenler neler yapabilir? Tabi seçenekler azaldıkça ilerleme sağlayabileceğiniz alanda kısıtlanıyor. Senet, vs. ile borç almak kısa vadede yapılabilecek şeylerden biri ancak yine iyi bir şekilde düşünmek ve hareket etmek gerekiyor.

Hal böyle olunca herkes yine en güvenilir ama en çokta insanın yakasına yapışan yöntemi seçiyor. Bu yöntem çok iyi bildiğiniz gibi kredi çekmek. Kredi çekebilmekte eskisi gibi kolay değil artık. Özellikle şu dönemde kredi notunu öğrenme işleminin en başında yapılması gerekiyor ki bankalar artık kredi notuna göre kredi veriyor diyebiliriz.

Kredi skorunuzu geliştirmeniz için yapabileceğiniz şeyler var. Bunların başında düzenli kredi kartı kullanmak ve kredi kartınızın borçlarını düzenli bir şekilde ödemeniz gerekiyor. Ayrıca geçmiş yıllardan negatif kredi, kredi kartı geçmişinizin olmaması büyük bir artı. Eğer başarılı bir şekilde ödenmiş krediniz varsa bu da puanınızı olumlu etkileyen başlıca sebeplerden biri.


Haftalık E-Bülten için abone olmayı unutmayın. Seçtiğimiz özel haberleri ilk siz öğrenin.