asya-telekom

Asya Telekom ile Kamera Sistemleri

Kamera sistemlerini kullanmaya başlamadan önce çalışma prensipleri hakkında azda olsa bilgiye ihtiyacımız vardır. Örneğin evimize veya iş yerimize kuracağımız bir kamera sisteminin özelliklerini bilmek onun kullanımı açısından bize fayda sağlar. Aynı zamanda güvenliği desteklemek için kurulabilecek telefon santralleri hakkında da bilgi sahibi olmak sağlayacağı faydalar açısından önem teşkil etmektedir. İnsanların güvenlikli ortamlarda olmalarını sağlamak için kurulan bu sistemler artık çağımızın bir gereksinimidir. Alarm sistemleri kurulurken korunması istenen bölgenin keşif yoluyla belirlenmesi ve kişinin isteğine göre kablolu ya da kablosuz olarak kurulumunun yapılması yeterlidir. Fakat günümüzde artık daha çok kablosuz sistemler ön plandadır. Güvenlik sistemlerinde genelde CCD kameraları kullanılmaktadır.

Kamera Sensörleri:

CCD İngilizcide Charged Coupled Device yani Türkçesi çift geçirgenli aygıt’ın kısaltılmışıdır. Kamera sensörleri, ışığa duyarlı binlerce foto diyot (Photodiode) tan oluşmuştur. Küçük düz bir ekrandır. Çalışma yönteminde, her bir foto diyot ışığın üzerine düşerek bir gerilim üretir ve eğer foto diyotta herhangi bir gerilim yok ise üzerine ışık düşmeyeceği için bu alan siyah gözükür. Işığın şiddetine göre üretilen gerilimin büyüklüğü oluşur ve ışığın şiddeti büyüdükçe her bir foto diyotun ürettiği gerilimde otomatik büyümüş olur. En yüksek (Maksimum) ışık şiddetinde üretilen gerilimin maksimum değeri de beyaz renk olarak tanımlanır. Peki ışık farklı aralıklarda gelirse ne olur? Sorusunun cevabı ise, farklı Işık aralığı ve oluşacak geriliminde farklı aralıklarına sebep olacak ve gerilim aralığı gri /gölgeli alanları oluşturacaktır. Renkli CCD kameralarda durum farklıdır. Bu kameralar chrominance sinyal ışığın renklerini algılar. Bu tür kameralara tek renkli bir ışık verilirse chrominance bilgisi işletilemez. Bu kameralarda Y/C çıkışı vardır.

CCD kamarların sensörlerinde ışık miktarı aralıkları sınırlıdır. Bu sınırlar kameraların ortama göre seçilmesini sağlar. CCD tarafından video sinyalinin alan genişliği oluşturulur ve her defasında çevrenin ½ sini gösterir. En alt seviyeden en üst seviyeye ölçümde CCD üzerindeki foto diyotlar tarafından üretilen gerilim Peak to Peak değeri olarak bilinmektedir. Fakat bu değer yarı iletken maddeye göre değişmektedir. Kamera hakkında bilgi sahibi olmak için bazı terimleri de bilmek gerekir.

  • Sesnsitivity : Işık Hassasiyeti
  • Signal to noise ratio : Sinyal/gürültü oranı
  • Automatic Gain Control : Otomatik Kazanç Kontrolü
  • Resulation : Çözünürlük

Sesnsitivity ( Işık Hassasiyeti)

Kamera sistemlerinde en önemli özellik netliktir. Netliğin sağlanabilmesi için ışığın geliş yönü önem arz etmektedir. Işık hassasiyeti bazı uygulama alanlarında önemli değildir. Kamera sistemlerinde bilinen en önemli özelliklerinden biri hassasiyettir. Işık hassasiyeti CCD üzerine düşen ışık miktarının ne kadar algılandığını lüks (lux) olarak göstermektedir. Bu sistemin üretiminde rekabet, Işık algılama seviyesinin en düşük ışık algılama seviyesi belirler. CCD üretiminde Işığın algılaması en az olan en iyi olandır.

Signal to noise ratio ( Sinyal/gürültü oranı )

Tanımını yapmak gerekirse İletilmek istenen sinyalin; yeryüzünde başka gürültü kaynaklarından yayılan gürültü sinyallerine oranı SNR-Signal to Noise Raito (sinyal gürültü oranı) olarak isimlendirilir.

Automatic Gain Control ( Otomatik Kazanç Kontrolü)

Işık farklı seviyelerde CCD sensörün üstüne düştüğünde oluşacak video sinyalini yüksek seviyede tutmak için bu seviyenin sürekli ayarlanması gerekmektedir. Video sinyalini değişen ışık şiddetlerinden etkilendirmeden sürekli istenilen seviyede kalmasını sağlayan fonkison AGC’dir. S/N oranı olara bilinen Video sinyalinin arttırılması esnasında, sinyale bir miktar gürültü eklenir. Bu eklenen gürültü ve sinyal seviyesinin arttırılması olarak bilinir. Video sinyali seviyesi arttırılmadan verildiğinde AGC fonksiyonu etkin olmadığında görüntü değişen ışık şiddetlerinde bozulur.

Resulation (Çözünürlük)

Çözünürlük hakkında bazı bilgilere sahip olmak gerekmektedir. Örneğin, yatay çözünürlük CCD sensörün üzerindeki transiztörlerin miktarı hakkında bizlere bilgi vermektedir. Parametre CCD sensör üzerinde kaç adet piksel’in yani görüntü algılama aygıtlarının olduğunu gösterir. Parametre aynı zamanda kamera bordunun bant genişliği ve çözünürlüğünün değerini göstermektedir. Normal bir kamera 350 TVL (TV line) yatay çözünürlüğe sahiptir. Fakat çözünürlüklü yüksek bir kamera 450 TVL den daha fazla satır sayısına sahiptir.

SİYAH BEYAZ VEYA RENKLİ KAMERA

İnsan gözünün renkleri algılaması nedeniyle renkli kameralar daha kullanışlıdır. Kamera sistemlerinde en çok tercih edilen kameralar renkli kameralardır. İnsan beyninde renkli görüntüler daha iyi algılanır. Fakat siyah beyaz kameraların gece görüşü daha iyidir. Çünkü gece ışık daha düşüktür. Siyah Beyaz Kameralarda Infra Red (IR) algılaması vardır. Bundan dolayı zifiri karanlıkta siyah beyaz kameralarda net görüntü almamız sağlanır.

analog-kamera

ANALOG DİJİTAL KAMERALAR

Analog kameralar önceleri daha sık kullanılmaktaydı. Bu tür kameraların fiyatları oldukça ucuzdur. Görüntü kalitesi de iyidir. Günümüzde ise DSP (Digital Signal Processing) Kameralar daha esnek ve görüntü işleme ve düzeltme özellikleriyle daha fazla kullanılmaktadır. Digital Signal Processing CCD sensörünün üzerinde bir mikroçiptir. Bu çip chip sets olarak isimlendirilir. Digital Signal Processing üreticileri iki değişik teknoloji kullanırlar. Bunlar standart ve permium’dur. Standart, geniş ışık aralıklarında kullanılmalıdır. Premium, standarttan daha zengin fonksiyonlara sahiptir. Premium kameralarda BLC video Motion uzaktan ayar yapabilme, serial haberleşme bağlantısı ve on screen menü fonksiyonları bulunmaktadır. Kamera sistemlerinden DSP, CCD sensörü bölgeyi 64 parçaya ayırabilir. Her bölümün ışık seviyesini de ayrı ayrı hesaplar. Böylece görüntü ayarlarını da otomatik olarak ayarlamış olur. Işık tutarsızlıklarının olduğu alanlarda DSP fonksiyonu daha sık kullanılmaktadır.

CCD Çip Boyutu (CCD Chip Size)

CCTV kameralar en yüksek ışık algılama ve çözünürlüğe sahip kameralardır. Camcorderler için üretilmiştir. COD chipler kullanılmaktadır. 1/2″ 1/3″ 1/4 boyutlarında algılama ekranları bulunmaktadır. CCD sensörün alanı genişledikçe çözünürlüğü ve ışık algısı artar. Küçük boyutlu olanlarda ise çözünürlük ve ışık algısı düşer.


Haftalık E-Bülten için abone olmayı unutmayın. Seçtiğimiz özel haberleri ilk siz öğrenin.