denetim

Değişim her zaman vardı. Ancak değişimin hızı artık o kadar arttı ki gerçekten takip etmek ve uyum sağlamak hiçte kolay değil. İş dünyası tarafında da sürekli gelişen hem ulusal hem de global bir düzen var.

İş dünyasındaki bu değişim hızı özellikle mali konularda da büyük bir dikkat ve özverili çalışma istiyor. Çünkü finansal alanda da birçok değişiklik ve yenilikler oluyor ve kurumsal yapı her zaman bu düzene stabil şekilde uymak durumunda. Denetçisi, yükümlülükleri derken son derece titiz bir şekilde süreçlerin devam etmesi gerekiyor.

Denetim firmaları çalışmaları son dönemde büyük önem kazandı. Bağımsız Denetim Hizmetleri her iki tarafta önemli bir konuma sahip. Denetim firmasında en önemli hususlardan biri çalıştığı yapıya bir nevi finansal alanda bir nevi mentorluk yapmasıdır. Mali konulardaki önemli değişiklikler hakkında bilgilendirme ve uyum sağlama, olası karşıya çıkabilecek durumlar hakkında bilgilendirmeler gibi besleyici bilgilerle süreci şeffaflaştırır. Ekonomik gidişat dahi denetim hizmetini etkiler. Kontrollerin sık yapıldığı ve değişkenlik gösterdiği zamanlar vardır. Burada şirket yönetimlerinin ya da kendi bünyesindeki denetçilerin aslında karşılaştığı zorluklarla ilgili bir çalışma diyebiliriz. Çünkü değişen pazar dinamikleri, risk oranları özellikle öngörülebilir bir şekilde değerlendirilmesi bakımından önemi yüksek konulardır.

Denetim firmasının yegane amacı müşterilerine eksiksiz tam bir şekilde muhasebe ve vergi alanlarında en iyi hizmeti vermek ve bunu sürdürebilir kılmaktır. Şirketler büyüdükçe ya da şartlara göre yeni yapılanmalara gidebilirler. Bu da yeni bir finansal yapılanmayı gerektirir. Bu noktada doğru ve tecrübeli bir denetim hizmetiyle bu süreç başarılı bir şekilde yönetilebilir. Hizmetin önemli özelliği merkezi bir yönetim sağlanması ve mali olarak hem kolaylık hemde maliyet bakımından pozitif seviyelerde tutulmasıdır.  Özellikle uluslararası bir durum varsa bu sürecin profesyonelce yönetilmesi son derece önemlidir. Yeniden yapılandırmanın bu boyutunda işler çok hassas ve riskler bulunmaktadır. Kontrol mekanizması doğru bir şekilde kurulduğunda tüm süreçlerde riskler ve olası durumlar öngörülebilir bir şekilde titizlikle takip edilebilir. Bu konuda titiz davranan yapılar özellikle yatırım hedefleri varsa büyük bir ivme kazanabilirler.

Ey şirketinin Bağımsız Denetim Hizmetleri özellikle yukarıda detaylı bir şekilde anlattığımız kıstasları baz alarak müşterilerine finansal çözümler ve kolaylıklar sunuyor. Merkezi bir yönetim ile şeffaf ve doğru kontrol sistemleriyle şirketlere pozitif bir ivme kattığını ne bir şekilde söyleyebiliriz.


Haftalık E-Bülten için abone olmayı unutmayın. Seçtiğimiz özel haberleri ilk siz öğrenin.