facebook-faciometrics

Facebook FacioMetrics İle Snapchat Uygulamasına Rakip Olacak

Facebook geçtiğimiz dönemde Snapchat’e satın alma teklifi yapmıştı ancak reddedilmişti.

Bunun üzerine Facebook’un Snapchat’e karşı bir hamle yapması bekleniyordu. Facebook, Carnegie Mellon Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenlerin kurduğu otomatik algoritmaya sahip insanların yüz ifadelerini  yorumlayabilen ve bunları gerçek zamanlı yansıtma çalışmaları yapan bir şirketi satın aldı.

Facebook FacioMetrics İle Snapchat’e Rakip Oluyor

Facebook’un bahsettiğimiz satın aldığı şirket FacioMetrics. Facebook cephesinden gelen ilk yorum satın alınan bu yazılımla beraber fotoğraf ve videolarda daha çok seçenek sunmuş olacağız. Snapchat gibi yüz ifadelerini yorumlayan ve gerçek zamanlı veri sağlayan bu yazılımla kullanıcılar birçok filtre seçeneğine sahip olmuş olacaklar. FacioMetrics cephesi ise Facebook işbirliğinin büyük bir heyecan yarattığını ve milyarla kullanıcıya ulaşarak çok iyi işler çıkartacaklarını belirtti.

facebook-fotograf-filtreleri-yuz-tanima

FacioMetrics yüz ifadelerini gerçek zamanlı analiz edebiliyor.

Facebook’un Bu Hamlesi Neden Farklı

Facebook daha önceki zamanlarda hem uygulama bazında hem de yenilik bazında aslında Snapchat benzeri yapılar denedi. Sonuçlar istediği gibi gitmeyen Facebook burada tamamen kullanıcıların sürekli kullandığı ve paylaştığı resim, video içeriklere zengin efektler getirmek. Bu kullanılabilirliği arttıracaktır.

Zaman Ne Getirecek?

Snapchat hala çok popüler. Geçtiğimiz günlerde dünyada en çok kullanıcıya sahip platfromlardan bir Instagram’da hikayeleri yayına almıştı. Bildiğiniz gibi Instagram Facebook’un, bu hamleler Snapchat’in popülerliğini düşürmedi ancak şimdilik. Çünkü aynı ve benzer özellikli platformlar çoğaldıkça Snapchat’in işi baya bir zorlaşacak.


Haftalık E-Bülten için abone olmayı unutmayın. Seçtiğimiz özel haberleri ilk siz öğrenin.