1

Kalbur örneği basit lif örnekleri arasında yer alır. Yapımı kolay ve pratik bir modeldir. Her bayanın zevkle öreceği örnekler arasındadır.

Yapılışı: Kalbur örneğinde belli bir sıralama ve düzen vardır. Bu sıra ve düzen üzerinden kaydırmadan hatasız hareket edilmelidir. Bazı örnekler örgünün arka tarafında şekillenirken, bazı örnekler örgünün ön yüzünde şekillenir. Kalbur örneği de örgünün ön tarafında şekillenen modellerdendir.

Kalbur örneği 3’erli guruplar halinde meydana gelir. Örnek oluşturulacağı zaman 3’erli guruplar oluşacak şekilde ilmek sayısı belirlenmelidir. Sağlı ve sollu kenar ilmekleri de hesaplanmalıdır. Örneğin; 39 ilmekten örülecek ise 2 ilmek fazladan atılmalıdır ki kenar ilmekler oluşturulsun. Yani toplamda 41 ilmekle başlanabilir.
İlmekler şiş üzerinde oluşturulur. İlk iki sıra ters örgü örülür. Örneğin oluşturulacağı üçüncü sıraya gelindiğinde kenar ilmek sağ şişe alınır.

3 ilmeğin en sonundaki ilmek, diğer iki ilmeğin üzerinden geçirilir. İlmeklerin üzerinden geçirilmesi işlemine ilmek düşürme denir. 2 ilmek bir taraftan sarılmış olur. Sarılan 2 ilmek düz örgü ile örülür. Daha sonra sağ şişe ip dolanır. İlmek arttırma ile düşürülen ilmek böylece tamamlanmış olur. Tüm sıra bu şekilde örülür.

Örgünün arka tarafı ise sıra boyunca ters örgü olarak örülür. Örnek bu düzende devam eder. Böylece kalbur örneği oluşur.


Haftalık E-Bülten için abone olmayı unutmayın. Seçtiğimiz özel haberleri ilk siz öğrenin.