Taşınmaz hakkında kiracı ve mal sahibi ile arasındaki ilişkiyi belgeleyen sözleşme kira sözleşmesidir. Kira sözleşmesi kesinlikle önemli bir evraktır. Ve hükümleri bağlayıcıdır.

Özellikle son yıllarda kanunda yapılan değişikliklerle bazı maddelerin de karşılığı tam olarak artık kanuna uygun düzenlenmiştir. Örneğin yıl bazında yapılacak kira artışının oranı gibi. Kira kontratı hakkında doğru bilgilere sahip olmak ve kontratı eksiksiz ve tam bir şekilde doldurmak her iki taraf içinde faydalı olacaktır.

Kira kontratı örneği bu anlamda size yol gösterebilir ve fikir edinmenizi sağlayabilir. Kira kontratı kesinlikle geçiştirilmemeli ve en başında karşılıklı anlaşarak her iki tarafta da örneği bulunacak şekilde düzenlenmelidir. Günümüzde bu detayı atlayan ya  da önemsemeyen kişilerin ciddi anlaşmazlıklara düştüklerini görmekteyiz. Bu da sancılı bir sürecin başlamasına sebep olur.

Konu sadece kira kontratı değil aslında emlak sektöründe bazı terimlere vakıf olmak son derece önemlidir. Örneğin kişi ev tutuyor bina yeni iskanı alınmamış bu detay ona söylenmemiş kişi de bilmediğinden böyle bir durumu fark etmemiş, tüm işlemleri yapmış  sonrasında su faturasını ortak ödüyor diğer dairelerle birlikte iskan alınana kadar ancak bazı durumlarda fazla ödeme, anlaşmazlığı düşme gibi durumlar ortaya çıkıyor ve tadı kaçıyor.

Başta bu önlemi almak için emlak terimleri konusunda bilgi sahibi olmak son derece önemli hale geliyor. Her işlemin farklı bir karşılığı ve yapılma süreci var. İster bu tarafta ister karşı tarafta olun bir yerlerden sizi de bağlayan noktalar mutlaka çıkacaktır. Bu sebeple süreci tüm yönleriyle değerlendirmek ve yönetmek en başında doğru olacaktır.


Haftalık E-Bülten için abone olmayı unutmayın. Seçtiğimiz özel haberleri ilk siz öğrenin.