kira-kurnazligina-son

Ev veya işyerini kiraya verenler kira bedellerini banka yoluyla almalıdır. Bununla ilgili düzenlemeler ve kıstaslar mevcuttur. Ancak bazı kişilerin yaptığı kira kurnazlığına artık ceza yağacak.

Akıllara gelen azami sınır sorunu hemen cevaplayalım. Konutta 500 TL ve üstü her kira bedeli banka ya da PTT yoluyla ödenmek zorundadır. Vergi ile ilgili düzenlemelerde bu ayrıntı net olarak belirtilmiştir. Ev kirası 500 TL altında ise elden verebilirsiniz.

İşyerlerinde Kira Bedeli Ne Olursa Olsun Bankaya Yatırılmalı

Konut için 500 TL sınırlaması işyerlerini kapsamıyor bunu altını önemle çizelim. Kiralanan ya da kiraladığınız işyerinin bedelini yine banka veya PTT  yoluyla ödemek durumundasınız. Yasalara göre sadece kiraya veren değil kiracı da suçlu ve cezaya tabi. Kayıt dışı olan yani bankaya yatırmadığınız her kira tutarı için %5 ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Ceza Limitleri Ayrı Ayrı Hesaplanıyor

İşyeri sınıf artık hangi türe giriyorsa ceza tutarı da ona göre belirleniyor. Ceza ödenmediğinde iki katına çıkıyor. Yani ayrı bir cezalandırma mevcut. Bu konut içinde geçerli kira bedelinden belirleniyor bu ceza miktarı.

Konutta mal sahibi cezaya tabi tutulacak ve yatırılmayan kiralar için ceza ona kesilecek. İşyerlerinde ise durum farklı hem mal sahibi hem de kiracı ayrı cezalandırılıyor.

Dikkat edilmesi gereken husus;

İşyeri kirası ödeyenlerin ileride cezai yaptırımla karşılaşmamaları için, banka dekontları ile yetinmemeleri, kiraya veren.kişi mükellef ise fatura, mükellef değilse ayrıca gider pusulası düzenlemeleri öneriliyor. Maliye’nin görüşü bu yönde.


Haftalık E-Bülten için abone olmayı unutmayın. Seçtiğimiz özel haberleri ilk siz öğrenin.