Tüp Bebek Tedavisinde Beslenmenin Önemi

Tüp bebek tedavisi sırasında kişilerin başarılı sonuca ulaşılması sadece başarılı tıbbi müdahale ile yeterli değildir. Bunun yanı sıra yapılması gereken pek çok farklı işlem ve anne adayına yüklenen görevler vardır. Hamileliğin başladığı süreye kadar (Ve sonrasında sağlıklı bir doğum için bebek doğana kadar) özelikle beslenme noktasında dikkatli olunmalı ve doktor tavsiyelerine bire bir uyulmalıdır.

Tüp bebek tedavisi takip edilmesi gereken belirli bir diyet ya da sınırları çekilen net bir beslenme programı yoktur. Ancak, bazı besin maddelerinin alımının doğurganlık oranlarını çok iyi etkilediği ve kadınların gebe kalmasına yardımcı olacağı araştırmalar ile ortaya çıkarıldığı için anne adaylarının tedavi ile birlikte doğru bir beslenme alışkınlığı kazanması gerekir. Sağlıklı bir hamilelik için en büyük hedef, yumurta ve spermlerin kaliteli üretilmesi ve hamileliğin sağlıklı yumurtalarda başlatılabilmesidir. Üstelik iyi beslenme aynı zamanda bebeğin her yönüyle gelişimi için doğrudan etkili olduğu için hamile kalındıktan sonra da beslenmeye devam edilerek gelişimin iyi bir şekilde sürdürülmesi gerekir. Peki, bu besinler nelerdir?

Sağlıklı yaşam için yağlı, aşırı baharatlı ya da abur cubur olarak tanımladığımız besinlerden uzak durulması herkes tarafından bilinir. Burada sizlere özellikle tüp bebek tedavi sonrasında sizlere destek sağlayacak önemli besinleri ve beslenme alışkanlıklarını aktaracağız.

Su

Suyun metabolizmanın doğru bir şekilde çalışması adına çok etkili olduğu bir gerçektir. Doğurganlık hızını arttırmasında da yardımcı olduğuna inanılır. İçki gibi alkollerden uzak durulması ve oda sıcaklığında su bol bol tüketilmelidir. Herhangi bir sağlık sorunu olana kadar çoğu insan, vücudunun kuruduğunun farkında değildir. Doğum uzmanları insanların günde 8 bardak su içmesini önerir ve bu bakımdan beslenmede ilk olarak su içme alışkanlığının kazanılması gerekir.

Yağ

Yağ çok dikkat edilmesi gereken bir beslenme detayıdır. Beslenmede yağ tüketiminde, vücut için doğru ve iyi olan yağ türleri tercih edilmelidir. Yapılan araştırmalarda vücut için iyi olan yağların doymamış yağlar olduğu belirtilir.

Protein

Protein açısından zengin gıdalar mutlaka tüp bebek tedavisi sırasında tüketilmelidir. Vücut tarafından, üreme için gerekli olan hormonları ve yumurtaları üretmek için vücut proteine ihtiyaç duymaktadır. Bu konudaki önerilerde; keten tohumu, balık ve yağsız etler gibi gıdalardan her gün en az 65 gram tüketilmesi önerilir. Vejetaryen olan kişilerse ise fıstık, soya fasulyesi, bakliyat ve diğer protein kaynakları tercih edilebilir.

Karbonhidratlar

Karbonhidratların sağlıklı vücut için kötü olduğu söylenebilir. Fakat özelikle tüp bebek tedavisi sırasında sağlıklı karbonhidratların alınması çok gereklidir. Çünkü birçok günlük fiziksel aktivite için karbonhidratlar bir enerji kaynağıdır. Meyveler, tahıllar karbonhidrat alımını sağlayacağı gibi yeterli enerjiyi de verecektir.

Çinko

Çinko içeren maddeler, tüp bebek beslenmesinde çok önemlidir. Bu bakımdan doktorlar tarafından özellikle çinko için özel tedaviler uygulanır. Gebe kalmaya çalışan kadınların veya gebe kadınların, vücudun üreme sisteminin sağlığını iyileştirmesi için her gün en az 20 mg çinko tüketmesi önerilir. Çinko, erkek ve dişi hormon seviyelerini korumaya yardımcıdır. Fıstık, kepekli tahıl, yağsız et, fasulye, patates ve süt ürünleri çinko bakımından zengin gıdalar arasındadır.

Bunların yanı sıra taze meyveler, fındık, sebze, organik gıdalar ve tohumlardan oluşan bir beslenme programının takip edilmesi, tüp bebek tedavisinin daha iyi bir şekilde sürdürülmesini sağlar. Bu noktada özelikle organik gıdalardan yana tercih yapılması gerekir. Organik gıdalar böcek ilacı ve böcek ilacı gibi tehlikeli atıklardan yoksundur. Öyle ki bu etken maddeler çoğu üreme sisteminin hormonlarına olumsuz etki yapar ve tedavide olumsuz sonuçlar yaratabilir.

Haftalık E-Bülten için abone olmayı unutmayın. Seçtiğimiz özel haberleri ilk siz öğrenin.