PAYLAŞ

yeni ehliyet ne zaman verilecek

Yeni düzenlemeye göre 1 Ocak 2016’dan itibaren 5 yıl içerisinde 24 milyon ehliyet değişecek. Yeni düzenlemelerle artık ehliyet yurt dışında da kullanılabilecek. Ayrıca süresiz ehliyet diye bir kavram olmayacak. Statüye göre 5 ve 10. yıllarda sağlık raporu alınacak. Yeni adaylar ilk yılını stajyer olarak geçirecekler ve ceza puan limitini ihlal etmezlerse ehliyet alabilecekler. Sınıflandırmalar değişecek.

9 sınıftan oluşan mevcut sürücü belgelerinin aksine yeni tip sürücü belgesi 17 sınıftan oluşacak. Otomobil ve kamyonet kullanmak için B, kamyon ve çekici kullanmak için C, minibüs kullanmak için D1, minibüs ve otobüs kullanmak için D sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulacak. Lastik tekerlekli traktör kullanacaklar F, iş makinesi kullanacaklar ise G sınıfı sürücü belgesi alacaklar. B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramı geçmeyen römork içeren birleşik araçları kullanmak içi “BE” sınıfı ehliyet istenecek.

ehliyetler-değisiyor

 

Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here