PAYLAŞ

Sağlıklı yaşam için doktorlar haftada en az 2 gün balık yememizi öneriyor. Balık yemeyi çoğumuz seviyoruz, sağlıklı olduğunu da biliyoruz.

Ama iş evde balık pişirmeye gelince başta mutfak olmak üzere bütün evi balık kokusu saracak diye vazgeçiyoruz.

Balık pişirdikten sonra evi saran kötü kokudan kurtulmak için bunları yapabilirsiniz.

Balık Pişirirken Evdeki Kokuyu Engellemein 6 Pratik Yolu

  • İlk olarak biz önlemimizi alalım değil mi? Balık pişirirken mutfağın kapısını mutlaka kapalı tutun. Eğer mevsim uygunsa, her ihtimale karşı diğer odaların pencerelerini açık tutun.

  • Balık pişirirken mutfakta hoş kokulu bir mum yakmayı ihmal etmeyin.
  • Balık kızartacağınız yağa birkaç dilim limon ya da birkaç damla limon suyu eklemek faydalı olacaktır.
  • Balığı pişirir pişirmez ocaktan aldığınız tavanıza su ve deterjan ekleyip yağdan arınmasını sağlayın.
  • Yağdan arındırdığınız tavaya su ekleyin, suyun içine 1 tatlı kaşığı türk kahvesi de ekleyerek kısık ateşte 5 – 10 dakikalığına ocağa koyun. Mis gibi kahve kokusu balık kokusunu bastıracaktır.

  • Ocağın ufak gözünün üzerine, küçük bir cezveye su koyun, suyun içerisine biraz limon suyu ya da sirke, çubuk tarçın ve karanfil ekleyip kaynatın.

! İpuçları bitmedi bulaşıkları da unutmadık!

Bulaşıklardaki Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Sağlıklı olması ve pratik bir yemek alternatifi olması nedeniyle balık pek çok kişinin haftada birkaç kez yediği yemekler arasındadır. Ancak lezzetli olduğu kadar kokusu da keskin olan balığın kokusu bulaşıklara fazlasıyla sinmektedir.

Bayanları oldukça rahatsız eden bulaşıklardaki balık kokusunu gidermek için defalarca bulaşık yıkamak yerine etkili yöntemlerle anında balık kokusundan kurtulmak mümkündür.

Elde Yıkama İle Bulaşıklardaki Balık Kokusunu Gidermek

Tava ve tabakların balık kokusu olması nedeniyle bulaşık makinesi içinin de bu yoğun kokuya maruz kalmaması için, balık pişirilen günlerde genellikle bulaşıkları elde yıkamayı tercih ederiz. Sadece bulaşık deterjanı balık kokusunun bastırılması için yetersiz kalabilmektedir.

Bunun için bolca yapılması uygun olan bulaşık suyunun içerisine bir çay bardağı sirke koymak bulaşıklara sinmiş balık kokusunun giderilmesini sağlayacaktır. Ayrıca sirkeli su bulaşıkların yağından yeterince arınmasını ve parlamasını da sağlayacaktır.

Balık Kızartılan Tavadan Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Balık kokusunu en çok içine çeken kızartma tavaları yıkanmış olmasına rağmen sonraki kullanımlarda bile tüm mutfağın balık kokusu ile sarılmasına neden olmaktadır. Bu noktada Türk kahvesi balık tavasındaki kalıcı kokunun giderilmesini ve aynı zamanda etrafa hoş bir kahve kokusunun yayılmasını sağlar.

Bir kez bulaşık deterjanı ile yıkanmış olan kızartma tavası içine bir tatlı kaşığı kahve koyarak kısık ateşte kavurmak balık kokusunun gitmesini mümkün kılmaktadır. Sanki hiç balık kızartılmamış gibi bir tava temizliği elde etmek içinde kavrulup soğuyan kahveyi bulaşık süngeri ile iyice ovarak derinlemesine bir temizlik elde edilebilir.

Limon İle Bulaşıklardaki Balık Kokusunu Giderme

Balık tavası kadar çatal ve tabaklarda balık kokusundan fazlasıyla nasibini almaktadır. Özellikle burnu kokulara hassas olanlar için fark edilmesi mümkün olan balık kokusu için limon son derece etkilidir.

Balık yemeğinin ve salatanın vazgeçilmezi olan limonu kullanılmış olarak çöpe atmak yerine çatal ve tabakları ovmak temizlikte balık kokusunun yok olmasını sağlayacaktır. Limon ile daha etkili bir sonuç için bir adet limonun suyunu tüm bulaşıkların üzerinde gezdirerek balık kokusunun yok olduğundan emin olabilirsiniz.

Bulaşık Makinesinin Balık Kokmaması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Balık yemeği gibi pratik bir yemek sonrasında bulaşık işinin de pratik olması için bulaşık makinesi en doğru seçenektir. Ancak bulaşıkların balık kokusu ile bezenmiş olması çoğu zaman bulaşıkların makinede yıkanması konusunda tereddüt yaşanmasına neden olur.

Bu noktada bulaşık makinesine bulaşıkları dizmeden önce her zaman sudan geçirdiğimiz bulaşıkları balık yenen günlerde daha özenli bir şekilde sudan geçirmek ve makinenin kapağına bir miktar çamaşır suyu dökmek balık kokusunun makineye sinmeden yıkanmasını sağlayacaktır.

Ayrıca daha uzun bir yıkama programı ile bulaşıkların daha iyi temizlendiğinden emin olmak da mümkün olacaktır. Pratik ve zahmetsiz bu yöntemler sayesinde severek yenen balığı daha sık tüketmek ve temizliğinden endişe etmemek mümkün olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here