PAYLAŞ

Belimizin kalınlaşmasının en büyük sebebiyse günlük almamız gereken kalori miktarımızın fazlasını almamız. Vücudumuz bu fazlalığı yakamıyor ve sonradan enerji ihtiyacını karşılamak üzere yağa dönüştürerek yağ hücrelerinde biriktiriyor.

Yağ hücrelerinin vücudumuzda en fazla bulunduğu bölgelerden biri bel çevremiz olduğumuz için, doğal olarak belimiz kalınlaşmaya başlıyor. Bu da hareketlerimizde kısıtlanmaya ve sağlımızı kaybetmemize yol açıyor. Kalorisi bol yiyecekleri tercih ettiğimizde de bu süreç hızlanıyor ve çok daha kısa zamanda kilo alabiliyoruz. Kilo vermek, daha sağlıklı olmak ve bunun sonucunda bel kalınlığını inceltmek isteyenlerin, aşağıda bulunan gıdaları ve benzerlerini dikkatli tüketmesi gerekiyor.

1. Donut

Çok lezzetli ama sadece bir tanesinde 260 kalori var. İki üç tane yediğinizde ise oldukça fazla kalori almış oluyorsunuz. O yüzden abartmadan arada sırada yemek gerek.

2. Dondurma

Yaz aylarının olmazsa olmaz yiyeceği dondurmada az miktarda kalsiyum bulunur. Ama birçok çeşidi bir top başına 230 kalori barındırır. Light ve az kalorili çeşitleri yerseniz bir top başına 100 kalori ile bu zevki yaşayabilirsiniz. Manda sütünden yapılan mis gibi taze dondurmaları bulduğunuz yerde siz yine de yiyin. Biraz yürüyüşle yediğinizi yakarsınız artık.

3. Cips

Son derece lezzetli bir atıştırmalık ama sadece 15 adet cips yediğinizde yaklaşık 160 kalori alırsınız. Bir orta boy paket cipsi bitirdiğinizde tabii çok daha fazlası olur. O yüzden kararında yemeye çalışın. Mısır ya da patates cipsinin pek bir farkı yok. Hepsi son derece yağlı ve baharatlı. Cips yerine yağsız patlamış mısır tercih ederseniz daha sağlıklı bir tercih yapmış olursunuz.

4. Sosisli sandviç

Bir sosisli sandviçte 390 kalori ve 8 gram sağlık için zararlı yağ bulunur. Üzerine ketçap, mayonez, hardal eklediğinizde çok daha fazla kalori alırsınız. Eğer kilo vermek ve belinizi inceltmek istiyorsanız bu yiyecekten uzak durmalısınız. Kilosunu korumak isteyenler, abartmadan arada sırada bir tane yiyebilir. Üzerine egzersiz yapmanızı tavsiye ederiz.

5. Yağlı kırmızı et

Kırmızı et sevenler, şöyle tabağı kaplayan kocaman bir ete hayır diyemez. Yanında patates kızartması olursa, gerçekten karşı konulması zor bir yemek olur. Ancak 450 gram yağlı kırmızı ette yaklaşık 1.600 kalori var ve bunun 60 gramı sağlık için zararlı yağları barındırıyor. Bu kalori miktarını, yanında hiçbir şey yemeden sadece etten alıyorsunuz. Bu yüzden sığır filetosu, bonfile ve göğüs biftek gibi yağsız etleri tercih etmelisiniz. Porsiyon, tabak değil, yumruk boyutunda olmalı.

6. Etli pizza

Pizza aslında sağlıklı bir yiyecek. Ancak sosisli, jambonlu ve sığır etli pizzaları seviyorsanız sadece bir dilimden 300 kalori alırsınız. Sebzeli ve lifli besinlerle yapılmış pizzalar tercih ettiğinizde ise dilim başına sadece 100 kalori almış olursunuz.

7. Dev burger

Burger boyutu büyüdükçe, daha fazla göz doyurucu olmasının yanında zararı da artıyor. Bir dev burger, tek başına 1.000 kalori ve 75 gram yağ barındırabiliyor. Zayıflamak istiyorsanız aşırı büyük burgerlerden uzak durmalısınız. Yağsız kıymadan yapılmış burgerleri tercih etmelisiniz.

8. Büyük porsiyon patates kızartması

Büyük porsiyon patates kızartmasında neredeyse yediğiniz burger kadar kalori bulunur. Üzerine ketçap, mayonez gibi soslar eklediğinizde kalori miktarı daha da artar. Kilo almak istemiyorsanız patates kızartmasını abartmadan yemeye çalışın.

9. Buffalo soslu tavuk kanatları

Soslarla lezzet katılmış kemiksiz bir tavuk kanadında, kanat başına 100 kalori alırsınız. Bir porsiyonda en az 6 tane olduğuna göre 600 kalorilik bir atıştırma yemiş olursunuz. Tabi yerken ekstra soslara bandırmadan alacağınız kalori bu. Kalorisi yüksek soslara batırarak yerseniz, tane başına aldığınız kalori 300’e kadar çıkabilir. Zayıflamak isteyenler, kanat yerine ızgara tavuk yemeyi tercih etmeli.

10. Kaburga

Bütün bir kaburga şeridi yaklaşık 900 kaloriye ve bir günde almanız gereken yağ miktarının tamamına sahip. Kaburgayı yarım porsiyon yemek ve abartmamak alacağınız kaloriyi önemli ölçüde azaltmanızı sağlar. Bu yiyeceği kilonuza dikkat ettiğiniz dönemlerde tercih etmemenizde yarar var. Ancak yerseniz, sıkı bir egzersizle aldığınız kaloriyi yakmanız mümkün. Arada sırada yaptığınız bir keyif olarak kalırsa, sağlığınız için daha iyi olur.

11. Dondurulmuş gıdalar

Evet, pratik ve kolay ama bazıları çok fazla kalori, sodyum ve trans yağ içeriyor. Özellikle büyük porsiyon olanları aşırı tüketmemek gerek. Dondurulmuş gıdaları tüketmek kolayınıza geliyorsa tam tahıllılarla yapılan yağsız dondurulmuş yemekleri tercih etmelisiniz.

12. Açık büfe

Elbette bu bir yiyecek türü değil ama yine de burada yer vermekte fayda var. Tatile gittiğimizde her şey dahil otellerde, hatta her şey dahil olmayan tam ve yarım pansiyon konaklamalarda sıklıkla karşılaşırız. Bir anda onlarca çeşit yiyeceği karşımızda görünce afallar, bitecek diye hepsini tabağımıza tepeleme yaparız.

Sonrasındaysa 2-3 maden suyu içsek bile kendimize gelemez, gecemizi mide fesadıyla geçiririz. Açık büfe keyiflidir, güzeldir ama kendinizi kontrol edebildiğiniz sürece. Seçimlerinizi akıllı yapın, sebze ve salata almaya çalışın. Yağlı soslardan uzak durun. Kendinizi kontrol edemeyeceğinizi biliyorsanız, açık büfe servis edilen mekanlardan uzak durun. A la carte restoranları tercih edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here