PAYLAŞ

Kabuğundan yüzlerce taneciğine kadar her zerresinde şifa olan nar, şüphesiz meyvelerin şahı. Farklı aroması, kan kırmızı rengi ile kış aylarının şifa dağıtan meyvesi olan narın faydaları konusunda soru işaretleriniz varsa yazının devamına göz atabilirsiniz.

1. Vitamin ve mineral deposu

Bilim adamlarının punica granatum olarak adlandırdığı nar, vitamin ve mineraller açısından inanılmaz zengin bir meyve. Yaklaşık 10 cm çapındaki bir narın kabuğu soyulduktan sonraki ağırlığı 280 gram iken içerdiği kalori miktarı ise 230.

2. Her gün tüketeceğiniz 1 nar, günlük K ve C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılamakla birlikte folik asit ihtiyacınızın da ¼’ini karşılar

3. Kolesterolü azaltır, kalbi korur

Kalp rahatsızlıklarının oluşma riskini en aza indirgeyen narın içerisindeki antioksidanlar, lipoproteinlerin miktarını azaltmakla birlikte damarların genişleyerek rahatlamasını sağlayan nitrik asidin seviyesini de yükseltiyor.

4. Beyni korur ve güçlendirir

Vücuttaki iltihapların giderilmesini sağlayan anti-enflamatuar maddesini içeren narın en büyük özelliği de romatoid artrid hastalığının ilerlemesini yavaşlatabiliyor olması.

5. Fil hafızasına sahip olmak içinde günde 1 nar

Hafıza zayıflığı olan orta yaşlı kişilerde uygulanan bir deneye göre 4 hafta boyunca nar suyu içen kişilerin 4 haftalık sürecin sonunda beyin aktivitelerinin arttığına dair sonuçlar gözlenmiş.

6. Diş ve diş eti sağlığında vazgeçilmezlerden

Ağızdaki zararlı bakterilerin yok olmasında ve bakteri plağının azalmasında büyük rol oynayan nar, en diş dostu meyvelerin başında geliyor. Bunun yanı sıra dokuları da sıklaştırdığı için diş etlerini güçlendirerek diş kaybı ihtimalini en aza indiriyor.

7. Kanser riskini azaltır

Farklı dönemlerde yapılan çeşitli bilimsel araştırmaların sonucuna göre narın, anti-kanser bir meyve olduğunu söylemek mümkün. Laboratuvar ortamında gerçekleştiren araştırma sonuçlarına bakacak olursak nar özütü; deri, prostat, meme ve kolon kanseri hücrelerinin çoğalmasını engellemekle birlikte kanser hücrelerinin yayılımını da yavaşlatıyor.

8. Doğru miktarda nar tüket, kan şekerini dengele

Yapılan araştırmalara göre özelikle şeker hastaları belirtilen miktarları aşmamak şartıyla nar suyu içtiği takdirde açlık kan şekeri seviyesi ve insülin direnci gözle görülür şekilde azalıyor.

9. Pürüzsüz ve bebeksi bir cildin sırrı

Çeşitli kozmetik ürünlerde narın kullanıldığını bilmeyeniniz yoktur. Kozmetik ürünlere ek olarak, evde pratik bir şekilde yapabileceğiniz yüz ve cilt bakımı maskeleri için de nardan faydalanabilirsiniz.

10. Nar çekirdeği yağı mucizesi

Nar çekirdeğinden elde edilen yağın, nar suyunun ve nar kabuğunun cildi iyileştirmesinin yanı sıra deri hücrelerinin çoğalmasını ve kolajen üretiminin artmasını da sağlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here