PAYLAŞ

Sabah kahvaltısından tutun da, misafir ağırlarken sunduğumuz pastalardan keke kadar, hatta akşam yemeği ziyafetlerine kadar yumurtanın çeşit çeşit kullanım alanı vardır.

Şimdi sizlere yumurta ile ilgili birkaç pratik bilgi vereceğiz ki, yaşadığınız sorunlar ortadan kolayca kalksın.

– Yumurtalar sivri tarafları aşağı gelecek şekilde kapalı bir kapta saklanmalıdır. Böylece daha uzun süre tazeliğini korur ve diğer yiyeceklerin kokusunu almaz.

– Çatlamış yumurtanın çatlak olan yerine limon suyu sürüp yumurtayı uzun süre saklayabilirsiniz

– Akını kullandığımız yumurta sarılarını birkaç gün saklayabilmek için, üstünü örtecek kadar su koyarak buzdolabında tutabilirsiniz.

– Yumurtanın taze olup olmadığını, soğuk tuzlu su dolu bir kaseye atarak anlayabilirsiniz. Yumurta dibe çökerse taze, suyun yüzeyine çıkarsa bayattır.

– Yumurtaların çok fazla kokmasını istemiyor hatta güzel bir koku yaymalarını istiyorsanız o zaman yumurta hazırlarken içerisine 3 ya da 4 damla limon suyu eklemeniz yeterli olacaktır.

– Pişirirken tencereye bir limon dilimi koyarsanız haşlanmış yumurtayı soymak çok daha kolay olacaktır. Yarım çay kaşığı kabartma tozu ya da tuz da aynı etkiye sahiptir.

– Omleti çok daha kabarık ve çok daha gevrek hazırlamanın bir diğer yolu da yumurtaya bir yemek kaşığı su eklemektir.

– Yumurtayı kazara mutfak örtüsünün üzerine düşürseniz, sakın telaşlanmayın ve hemen silmeye çalışmayın. Yumurtanın üzerine bol miktarda tuz ekip bir saat kadar bekletirseniz, yumurta sertleşir ve daha kolay temizlenir.

– Lekeli bölgede yumurta kokusu kaldıysa, o bölgeyi tuzlu su ile yeniden silin. Tuz yumurtanın pis kokusunu alacaktır.

– Yumurta haşladığınız suyu dökmeyin. İçindeki mineraller son derece faydalıdır. Bu suyu soğuttuktan sonra, çiçeklerinizi sulayabilirsiniz. Çiçeklerinizin çok daha canlı ve sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz.

Neden Hergün En Az 2 Yumurta Yemelisiniz videomuzu izlemeyi unutmayın!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here