PAYLAŞ

Arkadaşlarınızdan veya aile bireylerinizden biraz daha farklı olabilirsiniz veya davranışlarınız etrafınızdakiler tarafından biraz farklı algılanıyor olabilir.

Bunlar aslında sizin dahi olduğunuzun göstergesi olabilir. Şaşıracak bir şey yok 🙂 Muhtemelen siz de neden diğerleri gibi olmadığınızı veya zevklerinizin diğer insanlardan farklı olduğunu sorguluyordunuz.

Bu durum sizi dahi insanlar listesine sokabilir. Bu bir rivayet falan değildir, seneler önce bilim tarafından kanıtlanmış bir teoridir.

Zeka seviyenizi ve dolayısıyla dahi olup olmadığınızı gösteren belli başlı işaretler vardır.

Dahi Olduğunuzu Gösteren 10 Özellik

Farklı olmaktan gurur duyacağınız bu işaretlere göz atmak ister misiniz?

Sarkastik bir insansanız

Sert, iğneleyici, söz kesici ifadeler kullanmayı ve insanlarla ince bir şekilde alay etmeyi alışkanlık haline getirmişseniz gerçek bir dahi özelliğine sahipsiniz demektir. Sarkastik olabilmek geniş ve yaratıcı düşünebilen bir zihnin ürünüdür. Eğer siz de kendinizi böyle görüyorsanız gururlanmaya başlayabilirsiniz.

Kendi kendinize konuşuyorsanız

Çoğu zaman kendi kendinize konuşurken insanlara yakalanıyor olabilirsiniz. Bu durum biraz utanç verici gibi görünse de, araştırmalar gösteriyor ki kendi kendine konuşmak öz güveni arttıran en önemli özelliktir. Aslında kendi kendine konuşan insanlar güç veya zayıf yönlerini çok daha iyi bilirler.

Eğer fazla düşünüyorsanız ve fazla endişeleniyorsanız

“Endişelenme ve sakin ol” çok sık duyduğumuz bir cümledir. Ama gerçekte eğer çok endişeleniyorsanız ve en ufak şeyden telaşa kapılıyorsanız dahilik belirtileri gösteriyor olabilirsiniz.

Okumayı seviyorsanız

Kitap, dergi, gazete okumak en sevdiğiniz şeylerden biri mi? Bu sizin asosyal ya da içine kapalı biri olduğunuzu değil tam tersine zeki olduğunuzu gösterir. Okumak bilgi edinmenin yanı sıra yaratıcı becerilerinizi ortaya çıkarmaya yardımcı olan bir aktivitedir.

Doyumsuz bir merakınız varsa

Sürekli bir şeyleri merak eden, cevap arayan insanlar, isteklerine ulaşmakta kararlı olan insanlardır. Doyumsuz merak onları hep aktif tutar. Bazıları bu özelliği rahatsız edici bulsa da bilim açıklamıştır, “Ne kadar meraklıysanız o kadar gelişim gösterirsiniz.”

Eğer gece geç saatlere kadar oturuyorsanız

Boş zamanlarda uyumak size göre değil mi? Siz de gece kuşu musunuz? Eğer cevabınız evet ise kendinizi zeki kategoresine sokabilirsiniz. Geçmiş senelerde bu konu üzerine yapılmış bir çok araştırma bulunmaktadır. Şaşırtıcı bir şekilde gece geç saatlere kadar oturup çalışan insanların daha zeki ve yaratıcı olduğu ortaya çıkmıştır.

İyi bir dinleyiciyseniz

Eğer sessiz kalan insanları aptal olarak nitelendiriyorsanız büyük yanlış yapıyorsunuz demektir. Sessiz kalan kişiler etrafındakileri dinleyip bilgileri toplayan, düşünceleri analiz eden ve bant aralığını genişleten kişilerdir. Yani zeki olanlar sessiz olanlardır.

Solaksanız özel hissedebilirsiniz

Bilimsel araştırmalar solak insanların daha aktif bir beyni olduğunu kanıtlamıştır. IQ seviyeleri daha yüksektir ve hafızaları daha güçlüdür. Eğer solaksanız problemlere dahice bir yaklaşımınız ve ele alış biçiminiz vardır.

Kendinizdeki garipliği takdir ediyorsanız

Farklı hobilerinizi, tercihlerinizi ya da dış görünüşünüzü sergilemekten çekinmeyin. Bazılarına garip gelen şeyler dahi insanlar için aslında “eğlenceli”dir.

İçe kapalılık mükemmelliğin tanımıdır

Bu, asosyal ve bazen kaba gibi görünebilen, insanlar daha az konuşmayı tercih ederler. Bu demek değildir ki söyleyecek bir şeyleri yoktur, tam tersine söyleyeceklerini akıllı bir tartışma için saklıyorlardır. Gözlem ve analiz, daha güçlü bir kişiliğe sahip olmalarını sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here