PAYLAŞ

Kimyasallarla yüklü deodorantlar yerine doğal ürünlere yönelmede büyük artış var.

Dünyada piyasada satılan deodorantlardan uzaklaşmak için büyük bir çaba var. Özellikle kadınlarda meme kanserindeki artışın nedenleri arasında ilk sıralarda deodorantlar yer alıyor.

Peki, çoğu deodoran / ter önleyici maddeler ne gibi zararlı maddeler içeriyor?

Alüminyum:
Alüminyum terlemeyi önlemek için gözeneklerinizi tıkayan bir üründür. Alüminyum maruziyeti Alzheimer hastalığının gelişimi ile ilişkilidir ve aynı zamanda östrojen seviyelerine müdahale ettiği bilinmektedir. Vücudunuz östrojeni düzgün şekilde işleyemezse, göğüs veya prostat kanseri geliştirme riski daha yüksektir.

Parabenler:
Parabenler birçok üründe koruyucu bir madde olarak kullanılan bir kimyasal türüdür, ancak en çok zararlı katkı maddeleri arasındadır. Allerjik reaksiyonlar, hormon bozulması ve üreme toksisitesi gibi akut sorunların yanında kronik yan etkilerle ilişkilendiriliyor. Meme kanseri insidansının yükselmesine katkıda bulunabilirler.

Triklosan:
FDA, triklosan’ı zirai ilaç olarak sınıflandırdı, ancak çoğu marka deodorantta bulunuyor. Üretim sürecinde olduğu gibi cildinizle temas ettiğinde de bakteri öldürmek için kullanılır. Çalışmalar, triklosanın hormon düzenini değiştirdiğini ve küresel antibiyotiklere dirençli bakteri sorununa katkıda bulunduğunu bulmuştur. Diğer araştırmalar, triklosan ile kilo alımı, inflamatuar, alerjiler ve tiroid işlev bozukluğu arasında bir bağlantı buldu.

Propilen Glikol:
Her gün kullanıldığında, bu kimyasalın merkezi sinir sistemi, kalp ve karaciğerde hasara neden olduğu bilinmektedir. Özellikle hassas ciltlerde tahrişine neden olduğu bulunmuştur. Propilen glikol% 2 gibi küçük bir oranda zararlı olabilir, ancak çoğu deodorant% 50 propilen glikol içerir.

Trietanolamin, DEA dietanolamin:
Her ikisi de bir temizleyici için bir zemin oluşturacak şekilde reaksiyona girer, ancak her ikisi de uzun süre vücutta emildiğinde toksik olabilir. Trietanolamin, alerjik reaksiyonlara ve DEA’nın böbrek ve karaciğer hasarına neden olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here