PAYLAŞ
Woman with toothache

Diş ağrılarının genellikle geceleri, hafta sonları veya tatillerde, çoğu diş kliniği kapalı olduğu zamanlarda ortaya çıkması gariptir ama bir gerçektir de.

Bu acıyı yaşadığınızda, en son söylenecek şey, bir diş hekimini görebilmeniz için bir iki gün beklemek zorunda kalacağınızdır. Bu süreçte diş ağrısı ile mücadele etmenin en iyi yolu etkili ev ilaçları kullanmaktır. Ancak, diş ağrısı için bu ev ilaçlarının temel sorunu tedavi etmediğini unutmayın. Bunlar sadece ağrıdan kurtulmanıza yardım edecektir.

Diş Ağrısını Geçirecek Etkili Ev Çözümleri

1. Karanfil Yağı
1-2 damla karanfil yağını doğrudan ağrıyan dişinize uygulayın ve bırakın. Bu yağı günde üç ila dört defa uygulayabilirsiniz.

Diş ağrısından hızlı kurtulmak için karanfil yağı yüz yıllardır Doğu tıbbında kullanılmıştır. Yağ uygulamanın birkaç dakika sonra, diş ağrınızın azalılacağını fark edeceksiniz. Bunun nedeni, ağrıyı azaltan öjenol adı verilen karanfil yağının önemli bir bileşenidir.

2. Vanilya ekstresi
2-3 damla vanilya ekstresini bir pamuk ya da kulak çubuğu pamuğuna damlatın ve ağrıyan dişinize sürün. Gerektiğinde tekrarlayabilirsiniz.

Vanilya ekstresi, diş ağrısını hızla giderecek antiseptik ve analjezik özelliklere sahiptir.

3. Çay Poşeti
Çay poşetini alıp biraz su ile ıslatın. Çay poşetini ağrıyan dişin üzerine koyun. Bunu günde bir veya iki kez gerektiğinde uygulayın.

Çaydan gelen tanenler şişmeyi azaltmaya yardımcı olur ve ağrının rahatlamasını sağlar.

4. Karbonat
Bir pamuğu ıslatın ve üzerine biraz karbonat koyun. Sonra ağrıyan dişin üzerine yerleştirin. Bunu günde iki kez veya diş ağrısından kurtulana kadar uygulayabilirsiniz.

Karbonatın, şişkinliği hafifletecek anti-inflamatuar özellikler vardır. Antibakteriyel yapısı, ağrıya neden olabilecek herhangi bir diş veya diş eti enfeksiyonunun tedavisinde de yardımcı olacaktır.

5. Hidrojen Peroksit
% 3 hidrojen peroksiti doğrudan ağzınıza alın ve gargara olarak kullanın. Sonrasında ağzınızı temiz su ile birkaç kez çalkalayın.
Bu ağız gargarası, enfeksiyonu ve aynı zamanda rahatsızlığı rahatlatacaktır. Bu genellikle, enfekte bir diş için uygundur.

6. Kekik yağı
Kulak çubuğu pamuğunun üzerine birkaç damla kekik yağı damlatın ve ağrıyan dişe sürün. Ağrı devam ederse birkaç saat sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Kekik yağ sadece ağrıya neden olan bakterileri öldürmekle kalmayıp ağrı ve şişmeyi azaltacak analjezik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

7. Hindistan cevizi yağı
1-2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ağzınızda 20 dakika kadar tutun. Yağı yutmayın, sonrasında ağzınızı ılık su ile yıkayın ve dişlerinize normal fırçalama yapın. Diş ağrısından kurtulana kadar bunu günde iki kez yapın.

Diş enfeksiyonu, kanamalı diş etleri, diş eti iltihabı ve diğer oral problemleri tedavi etmek için kullanılır. Hindistan cevizi yağı, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkilere sahip yüksek miktarda laurik asit içerir, bu da diş ağrısını hafifletir.

8. Viski ya da konyak
Pamuğu biraz viski veya konyakla ıslatın ve dişinize uygulayın. Bunu gerektiğinde sık sık uygulayabilirsiniz. Bu, ağrıdan geçici bir rahatlama sağlayacaktır.

9. Zeytinyağı
Pamuğu zeytinyağına batırın ve etkilenen diş üzerine uygulayın. Bunu diş ağrısı azalana kadar günde 2-3 defa uygulayabilirsiniz.
Zeytinyağı, fenolik bileşikler içeriğinden dolayı anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Diş ağrısının inflamasyonunu azaltır ve rahatlamayı sağlar.

10. Soğan
Küçük bir parça soğanı ağrıyan dişin üzerine koyun ve birkaç dakika bekletin. Bunu günde iki kez tekrarlayın.
Soğan ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ağrıya neden olan mikropları da öldürür.

11. Sıcak tuzlu su
Bir bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin ve gargara yapmak için kullanın. Bunu günde üç ila dört defa tekrarlayın.
Sıcak tuzlu su şişliğin geçmesine yardımcı olur ve aynı zamanda ağızdaki bakterileri öldürür.

12. Sarımsak
Bir diş sarımsağı ezin ve 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ile karıştırın. Rahatlamak için bu macunu etkilenen dişe uygulayın. Bunu günde iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Sarımsak çok fazla tıbbi özelliklere sahiptir, bu nedenle diş ağrısına karşı da etkili olması şaşırtıcı değildir. Güçlü bir antimikrobiyal ajan olan allikini içerir. Ağrıya neden olabilecek enfeksiyonu öldürür. Ayrıca sarımsak diş ağrısını hafifletir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here