Diş eti sorunların insanların belirli dönemlerinde rastladığı sorunlar arasındadır. Diş kayıplarının ciddi bir kesimi diş eti sorunlarından dolayı kaynaklanmaktadır. Ağız ve diş eti ile ilgili sorunların olan kişiler ise kısa süre içerisinde doktora başvurarak diş eti rahatsızlıklarının tedavisi için gerekli uygulamaların yapılmasını sağlamalıdır. Peki, diş etki hastalıkları için hangi bölüme gidilir?

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Ağız Kokusu

Ağızdan gelen kökü koku daha çok insanların sosyal yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Ağızda bulunan bakterilerin artması, iltihaplar, çeşitli enfeksiyonlar, diş çürükleri kokuya neden olabilmektedir. Diş eti bu tarz durumlardan etkilendiği için diş etki hastalıkları arasında ağız kokusu yer almaktadır.

Dişeti İltihabı

Periodontitis, halk arasında piyore olarak bilinmektedir. Diş çevresinde ve diş etinde oluşan iltihaplanmadır. Özellikle ağız ve diş temizliğinin yeterli yapılmaması hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Tedavi ise kişinin ağız ve diş bakımını çok iyi bir şekilde takip etmesi ile gerçekleşir. Bazı ileri seviyedeki hastalıklarda cerrahi müdahale gerekebilir. Hemen hangi hastalığa hangi bölüm bakar başlıklı yazımıza buradan geçebilirsiniz.

Dişeti Tartarları

Özellikle dişlerimizin arka bölgelerinde tartarlara rastlayabiliriz. Yeterli diş ve dişeti temizliği yapılmadığında yemek artıkları tartar oluşumuna neden olmaktadır. Tedavi için tartarların temizlenmesi ve daha sonrasında ise diş fırçası, diş ipi, ağız gargarası kullanılarak dişler temiz tutulmalıdır.

 Ağız Kanseri

Ortalama olarak 45 yaş ve üzeri kişilerde görülen ağız kanseri, erkeklerde oluşma ihtimali kadınlara göre daha fazladır. Kanser erken teşhis edilmezse yayılma gerçekleşir ve ağız, diş eti ve çevresinde önemi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir ve tedavi için yeterli zemini oluşturur. Oluşma nedeni tam olarak bilinmese de sigara, alkol gibi ürünlerin kullanılması hastalığa neden olmaktadır.

Ağız Yaraları

Ağız içerisinde oluşan yaralarda dişeti problemleri arasında girebilir. Genel olarak kişilerin vitamin eksikliğinden dolayı meydana gelene bu yaralar kanser, frengi, behçet hastalığı gibi hastalıklardan dolayı da ortaya çıkmış olabilir. En çok görülen durumlardan biri ise afttır. Aftların kesin tedavisi olmamakla birlikte ağız içerisini temiz tutmak çok önemlidir. Diğer nedenler için doktorun uygun gördüğü tedaviler uygulanır.

Pamukçuk

Bebeklerin ağız ve çevresinde beyaz tabakanın oluşması ile fark edilir. Bir mantar enfeksiyonudur. Sağlıklı bebekler genel olarak hastalığı kendileri yenebilmektedir. Ancak bazı durumlarda hastalık yayıldığı için doktor müdahalesine ihtiyaç duyulabilir.

Dişeti Çekilmesi

Dişeti çekilmesi vitamin eksikliği, sigara, alkol kullanımı, yanlış diş fırçalama gibi etkenlerden dolayı oluşur. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte bazı cerrahi operasyonlar ile diş etki çekilmesi engellenebilmektedir.

Diş Eti Hastalıkları için Hangi Bölüme Gidilir?

Karşılaştığınız dişeti sorunlarına karşı diş eti hastalıkları için hangi bölüme gidilir sorusunu soruyorsanız yapmanız gereken Periodontoloji bölümüne başvurmaktır. Ancak özellikle devlet hastanelerinde öncelikle diş hekimi tarafından muayene edildikten sonra Periodontoloji bölümüne sevk gerçekleştirilmektedir. Vitamin eksikliği ve diğer hastalıkların görülmesi ile farklı bölümlere de sevk edilmeniz söz konusu olabilmektedir.

Daha detaylı sorgulama yapmak ve alanında uzman doktorlara ücretsiz bir şekilde soru sormak için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz. : https://doktordanhaberler.com/kategori/hangi-doktora-gidilir/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here