PAYLAŞ

Elmanızı kabuklarını soyarak yiyorsanız veya pişireceğiniz elmaların kabuklarını çıkarıyorsanız o zaman bu kabukları değerlendirebilirsiniz. Özellikle organik elmaya sahipseniz kesinlikle kabuklarını atmayın lezzetli atıştırmalıklar haline getirin.

Elma kabuklarını düşük sıcaklıklı bir fırında saatlerce kurutabilirken, bunun yerine yüksek sıcaklık kızartma yöntemini denedik. Sonuçlar ve pişirme süresi gerçekten tatmin edici oldu.

Elma kabuğunu hafifçe eritilmiş tereyağı veya nötr aromalı bir yağ ile 250 derecede ısınmış fırına koyun. 4 elma kabuğu için bir fincan erimiş tereyağ yeterli olmaktadır. Üzerine bir tutam tuz serpin. Elma kabuklarının kenarları kahverengi oluncaya kadar pişirin. Elma kabuklarının piştiğinden fırından çıkarın ve birkaç dakika dinlendirdikten sonra hala sıcakken üzerine tarçın ve toz şeker karışımı serpin.

Tarçın ve toz şeker elma kabuklarının üzerine yapışacaktır. Soğuduktan sonra mükemmel atıştırmalık elma kabuklarına sahip olacaksınız.

Pazardan Hangi Elma Alınmalı, Hangisi Alınmamalı?

Pazarda veya çarşıdan elmaya almaya gideceksiniz. Parlak ve pürüzsüz gördüğünüz elmalar size çok sağlı görünür ve alma istediği uyandırır. Ancak çükürsüz, canlı ve parlak elma aslında almamanız gereken ürünlerdir. Nedenleri size bu yazımızda anlatacağız.Elma, ağaçtan toplandıktan sonra üreticiye ulaşıncaya kadar bozulmaması için üzeri bir nevi cila ile kaplanıyor. Yapılan araştırmalar elmaların bozulmaması ve parlak görünmesi için yapılan mumlama işlemi sağlığınızı tehdit ediyor.

Yapılan araştırmalara göre seramik sırlarınından sonra elmalar ABD’de en kimyasal olarak yüklü meyvelerden biri olarak yer almaktadır. Üst üste beşinci yılda , elma pestisit-kontamine seviyesinde Environmental Working Group’un listenin tepesinde yer alıyor.

Elbette, organik elmaların (ve diğer ürünlerin) fiyatı diğerlerine göre biraz daha farklı yani pahalı oluyor. tabi organik elma bulmak her zaman mümkün olmuyor. Eğer organik ürünler satan bir yerden alışveriş yapıyorsanız ürünlerin nasıl yetiştirdiğini sormalısınız.

Environmental Health Perspectives tarafından yayınlanan bir rapora göre, organik ürünler yiyen insanların vücutlarında organofosfat pestisit oranı daha düşük çıkmaktadır. Organofosfat pestisit ABD’de en yaygın olarak kullanılan böcek öldürücüdür. ABD Çevre Koruma Kurumu pestisitleri ” yüksek oranda orta düzeyde toksik ” olarak sınıflandırır .

Yukarıdaki yazı Amerika Birleşik Devletlerindeki çalışmaları kapsıyor. Ancak ülkemizde de böcek ilaçlarının tarımda kullanılıyor. Bunun için alışveriş yaparken iyi görünen meyve ve sebzeler yerine üzerinde çürük bulunan meyveleri tercih etmek sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here