Devlet Düşmanı – Enemy of the State

Casusluk filmleri arasında en kaliteli filmlerden birisi olarak gösterilen Devlet Düşmanı filmi konusu ve oyuncu kadrosu ile izleyicilerinden mükemmel geri dönüşler almayı başardı. Amerikan hükümetinde güç savaşları nedeni ile meydana gelen bir cinayeti ve olaylar ile ilişkisi olmayan kişilerin bile çembere dahil edilerek tehlike içerisine sürüklenmesini anlatan film döneminin en iyi aksiyon filmlerinden birisi olmayı başarmıştır.

Tesadüf eseri cinayeti kaydeden bir doğa araştırmacısı olan Daniel Zavitz, kaydı kopyalar ve esrarengiz bir gazeteci ile iletişime geçerek kaydı gazeteye ulaştırır. Bu durumu öğrenen istihbarat servisi ise Zavitz ‘in peşine düşerler ve adam da bu durum üzerine eski bir arkadaşı avukat Robert Dean ’e gidecektir. Zavitz ise elinde bulunan delil cd’sini Dean ’in çantasına gizlice bırakarak ortalığı daha da karıştırmayı amaçlar. Hükümetin istihbarat servisleri ise cd’nin kimde olduğunu öğrenerek istihbarattaki tüm ajanlarını ve imkanlarını seferber ederek Dean’ın kaçmasını imkansız bir hale sokuyor. Hollywood sinemasında macera ve aksiyon filmleri arasında özgün kalabilmeyi başarmış olan Devlet Düşmanı filmi politik okumalara da son derece müsaittir.

https://direkizleyin.com/devlet-dusmani-enemy-of-the-state.html

Görevimiz Tehlike 3 – Mission Imposible 3

Görevimiz tehlike serisinin en kaliteli ve beğenilen filmlerinden birisi olan Görevimiz Tehlike 3 filmi aksiyon türünde ortaya çıkan en iyi yapımlardan birisi olmayı da başarıyor. 150 Milyon dolarlık bütçesi ile Hollywood’un en gözde filmleri arasına girmeyi başaran Görevimiz Tehlike 3 filmi Fragmanı yayınlandığı ilk günden itibaren herkesin ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Gelmiş geçmiş en ünlü ve en karizmatik ajanlar arasında bulunan ve gizli ajan olarak görev yapmakta olan Ethan Hunt gizli servis IMF’den ayrılır.

Ethan Hunt kendi geçmişini bilmeye nişanlısı Julia Meade’le ile birlikte uzaklarda yepyeni bir hayata başlar. Fakat bu ajanın geçmişinin burada da onu rahat bırakmayacağı da bir gerçek olarak karşısına çıkmaktadır. Eskiden görev aldığı iş arkadaşlarından birisi olan John Musgrave ile kendisi açısından son derece önemli bir görevde çıkagelmiştir. Oldukça azılı bir silah kaçakçısı olan Owen Davian ise kimse tarafından durdurulamamaktadır. Bu suçluyu yakalayabilmek için gerekli olan tek kişi ise Ethan Hunt ’tır. Filmde de bu suçluyu yakalamak için yaşanan maceraların oldukça heyecanlı bir şekilde anlatılması izleyicileri de meraklandırmaktadır.

https://www.imdb.com/title/tt0317919/

Kingsman: Gizli Servis – Kingsman: The Secret Service

Aksiyon türünün en çok merak uyandıran filmlerinden birisi olan Kingsman Gizli Servis filminde Eggsy adındaki çocuğun hayatında yaşamakta olduğu zorluklar konu alınmaktadır. Eggsy çok küçük yaşlarında babasının bir askeri görevde hayatını kaybetmesi sonucunda yitirir. Gizli görev neticesinde ailesine anlamlı bir madalya teslim edilerek aile onure edilir. Ayrıca aileye yalnızca bir kez olmak üzere bir telefon numarası verilir ve yardım isteyebilecekleri söylenir. Aradan geçen 17 yılın ardından işssiz olan Eggsy annesinin evinde yaşamaya başlar. Bir gün trafikte oluşan bir kargaşanın sebebi gösterilerek tutuklanarak karakola gönderilir.

Buradan kurtulabilmek adına madalyayı kullanır. Onu karakoldan kurtaran ise Harry Hard adında bir ajandır. Bu ajan ise yaşamını Eggsy ’nin babasına borçlu olduğunu düşünmektedir. Harry oldukça sıradan bir görünüme sahip olan bu gence gizli bir istihbarat ajanı olmanın püf noktalarını öğretecektir. Eggsy ’i ise yepyeni hayatında yepyeni ve çok ciddi bir sınav bekler. Bu sınavın ayrıntılarını ve Eggsy ’nin babasından sonra yaşadıklarını anlatan film 2015 yılının en iyi aksiyon filmleri arasında birçok ödüle layık görülmüştür.

https://www.imdb.com/title/tt2802144/

The Bourne Ultimatum (2007)

12 Ekim 2007 tarihinde vizyona giren, aksiyon ve gerilim türlerinin en iyi filmlerinden birisi olmayı başaran Son Ültimatom filmi konusu ve oyuncu kadrosu ile beyaz perdeyi sallamayı başardı. Filmde Jason Bourne Amerika’nın oldukça kirli oyunlarına alet edilen ajanlardan birisidir. Dünyadan gizli bir şekilde yürütülmekte olan bir projenin kobayı olarak bilinen Jason Bourne, üstün zeka ve üstün savaş yeteneklerine sahip olan bir ajandır. Serinin son ve üçüncü filminde ise Jason Bourne kaybolmuş geçmişinin izini sürmeye devam etmektedir.

Hafızasında canlanmakta olan parçalı hatıralarını birleştirerek kim olduğunu öğrenmeye çabalayan bu talihsiz ajan, bu zaman diliminde peşinde olan yaratıcılardan da kurtulamamaktadır. Üstün yetenekleri bulunan bu ajanı kısa zaman içerisinde ele geçirmeye çalışan yetkililerin Bourne ’u geçmişinden alıkoyabilecekleri ise tamamen bir soru işareti olarak filmin içerisinde gizlidir. Robert Ludlum tarafından yazılan aynı isimli eserden uyarlanan film, ajan filmleri türünün kuşkusuz en güzel serilerinden birisi olarak beyaz perdeye çıkmıştır. Serinin en son filmi olan Son Ültimatom ise seride en iyi film olarak gösterilmektedir.

https://www.imdb.com/title/tt0440963/

Casus Oyunu – Spy Game

Casusluk ve aksiyon türünün en kaliteli filmlerinden birisi olarak karşımıza çıkan Spy Game filminde Nathan Muir ve ortağı sayılan Tom Bishop ’un, CIA kariyeri boyunca üstlendiği tüm zor görevleri anlatılmaktadır. Bu ikili dünyanın tamamını kolaçan eden, bir ajanın bulunabileceği tüm ortamlarda bulunan üst düzey ajanlardır. Bu zaman zarfı içerisinde birbirlerine daha da yaklaşan bu insanlar, güven duygusunun vermiş olduğu huzur ile yanıp kavrulmaktadırlar.

Bu anılarını geçmişte bırakarak yeni bir sayfa açan iki insan geçmişte kalan anıların bir daha yaşanmamasını istemektedir. Muir ise artık emekli olmaya hazırlanan biri olma yolunda ilerlemektedir. Bu esnada ise Muir, Bishop ‘un oldukça ağır bir suç ile itham edileceğini öğrenir. Harekete geçmediği taktirde kadim dostunun yirmi dört saat içerisinde öleceği haberini alır. Son görevini, örgüt için değil de kadim dostu için gerçekleştirme kararı alan Muir hemen harekete geçmiştir. Tony Scott tarafından yönetilen filmde bu hikaye daha da heyecanlı şekilde anlatılırken Robert Redford ve Brad Pitt ’in filmde başrol oynamaları ise filmi daha da vazgeçilmez kılmaktadır.

https://www.imdb.com/title/tt0266987/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here