PAYLAŞ

Epsom tuzu en iyisi banyo tuzlarının bir bileşeni olarak bilinir. Bu tuzun yatıştırıcı, ağrıyan kasları iyileştirici, güzelliğinize hatta bahçenizin sağlıklı olmasına kadar birçok alanda geniş bir yararı vardır.

Epsom tuzu nedir?
Epsom tuzu, aslında magnezyum ve sülfattan oluşan bir mineral bileşik olması ve teknik olarak magnezyum sülfat olarak bilinen geleneksel tuzdan farklıdır. Tablet tuzu gibi görünen küçük, renksiz kristallerden oluşur, ancak masa tuzu sodyum klorürden oluştuğundan aslında tamamen ayrıdır. Magnezyum sülfat, dünyadaki son üç ila dört dekadda seviyelerin düşmesi nedeniyle, çoğumuzun eksik olduğu bir mineraldir.

1. Vücudunuzu Gevşetin
Sıcak su içerisinde çözülmüş olan Epsom tuzları – Epsom tuz banyosunda olduğu gibi – derhal vücudumuzun içinde çalışmak için cildi emer. Magnezyum iyonları, Epsom tuz moleküllerinden kopar ve serotonin üretimini teşvik ederek ve adrenalinin etkilerini azaltarak stresini hafifletmeye başlarlar. Magnezyum ayrıca hücrelerdeki enerjinin üretiminde kritik bir rol oynar ve huzursuzluk ya da kaygı duygusu yaşamadan canlandırılmamıza yardımcı olur.

2. Ağrı ve Krampları Giderin
Deriden absorbe edilen Epsom tuzları eklemdeki kas gerginliğini, ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmak için de çalışır. Gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarını hafifletmek veya karın kramplarını yatıştırmak için kendinizi sıcak bir Epsom tuz banyosuna batırın.

3. Kas ve Sinir İşlevi
Gerginliği, ağrı ve krampları gidermenin yanı sıra, magnezyum sülfat insan vücudu üzerinde birkaç başka olumlu etkiye sahiptir. Birçok enzimatik fonksiyona yardımcı olur, hücrelerdeki sıvı retansiyonunun düzenlenmesine yardımcı olur ve vücudun sinir sistemi boyunca kimyasal sinyaller göndermek için kalsiyum kullanımını kolaylaştırır.

4. Arteryel Sağlık için
Epsom tuzları, iltihaplanmayı azaltarak ve arterlerin esnekliğini koruyarak dolaşımın iyileştirilmesine ve ciddi kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir . Daha sağlıklı arterler, kan pıhtısı, plak birikimi ve atardamar duvarlarına zarar verme riski daha azdır. Stresi azaltmak, tansiyonunuzu düşürmek ve kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmek için haftada üç ila dört kez bir Epsom tuz banyosu yapın.

5. Kan Şekeri Düzenleme
Hem magnezyum hem de sülfat vücudun insülini üretme ve kullanma becerisini geliştirmeye yardımcı olur. Düzenli olarak Epsom tuzlarının alınması – ya oral ya da transdermal olarak – kan şekerinin düzenlenmesine, şeker hastalığının riskinin azalmasına ve genel günlük enerji düzeyinizin yükselmesine yardımcı olabilir.

6. Kabızlığı Giderir
Epsom tuzunun daha popüler kullanımlarından biri salin müshilidir. Bir çay kaşığı Epsom tuzunu bir fincan ılık suya ve içeceğe çözün. Not: Bu çözüm günde bir defadan fazla kullanılmamalıdır. Belirtiler birkaç günden fazla sürerse, her zaman bir doktora danışması önerilir.

7. Kıymıkların Çıkarılmasını Yardımcı Olur
İnatçı bir parçacığı çıkarmak için, etkilenen vücut bölümünü ılık suda ve Epsom tuzlarına birkaç dakika kadar ıslatın. Magnezyum sülfat yaranın etrafındaki iltihaplanmayı azaltacak ve parçacığı yumuşatacak, böylece çıkarılmasını daha kolaylaştıracaktır.

8. Ayakları Sağlıklı Tutun
Ayaklarınızı Epsom tuzlarına batırmanın, ağrı ve sancıları gidermek için iyi bilinen bir bilgidir. Ancak atlet ayağının ve ayak parmaklarının mantar enfeksiyonlarını tedavi etmesine yardımcı olabileceğini de biliyor muydunuz? Basitçe ılık suya yarım bardak Epsom tuzu ekleyin ve kaşınmayı, yanmayı hafifletmek ve ayaklarınızı daha hızlı iyileştirmek için istediğiniz süre boyunca (veya su soğuyuncaya kadar) ıslatın.

9. Gut rahatsızlığı hafifletir.
Sıcak suya Epsom tuzlarından 1 çorba kaşığı ekleyip guttan etkilenen vücut parçalarını ıslatın. Magnezyum sülfat, ağrı ve iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olmak için deriyi ve şişmiş, ağrıyan derzlere hızla emer.

10. Cildinizi Eksfoliye Etmek
Nemli bir cilt üzerinde bir avuç Epsom tuzu ovuşturarak, ölü hücreleri kolayca çıkararak cildinizin daha sağlıklı görünmesine ve daha yumuşak hissetmenize yardımcı olur. Bu tedaviyi ellerde, ayaklarda ve aralarındaki her şeyde kullanın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here