PAYLAŞ

Büyüklerimiz en doğrusunu bilir derler ya bahsedeceğimiz bu doğal yöntemler büyük annelerimizden birer hediye!

Mide bulantısı, öksürük, girip, nezle, astım, nefes darlığı, burun tıkanıklığı… Hepsi için tamamen doğal ve etkili tariflere göz atın!

1- Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin : Bal ve zencefil

Her evde zencefilin bulunması gerekmektedir. Çünkü kış aylarında mutfağın başköşesinde duran balın içerisine koyulmadan tüketilmez. Zencefil ve bal karıştırıldığında ortaya çıkan formülü tükettiğiniz taktirde hasta olmaktan son anda kurtulabilirsiniz. Bal bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Balı tarçın ya da karabiber ile de tüketebilirsiniz. Hepsi en doğal yöntemlerden biridir.

2- En İnatçı Öksürüğü Bile Kesmek İçin : Siyah turp ve bal

Evde hazırlayabileceğiniz kolay yöntemlerden biridir. Özellikle öksürüğe karşı oldukça etkilidir. Hazırlanış Siyah turpun ucunu ve kök kısmını micik kesin. Turpun içini bal ile doldurun. Bir bardak ya da turpun yüksekte durması için dar ağızlı bir kaseye koyarak turpun balın içinden süzülmesini sağlayın. Turpun sulanması sonucu ortaya çıkan suyla birlikte bardağa süzülen balı “şifa olsun” diye içebilirsiniz.

3- Vücudu Mikroplardan Arındırmak İçin : Ballı, biraz da limonlu su

Sabah uyandıktan sonra yada gün içinde hafif tok hafif aç olduğunuz zamanda bir bardak suyun içerisine ekleyeceğiniz bal ve limon sayesinde vücudunuzdaki mikroplardan kurtulabilirsiniz. Mikroplardan arındırmakla kalmayıp bütün enerjinizi yerine getirir.

4- Kan Şekerini Dengelemek İçin : Mısır püskülü çayı

Mısır sapı ve püskülleri çayını tükettiğinizde kan şekerinizi ve bağışıklık sistemini dengeleyecektir. Yaparken bazı kriterlere uymalısınız; Püskülleri suyun içine atıp kaynatmamalısınız. Bu çayı doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız kaynatılmış suyun içine sonradan mısır püsküllerini ekleyip 15 dakika demlenmesini bekleyin.

5- Soğuk Algınlığı İçin : Tahin – Pekmez

Soğuk algınlığına karşı korunmak istiyorsanız keçiboynuzu pekmezi tüketebilirsiniz. Harnup pekmezinin tek başına yenilmesi zor olabilir. Bu yüzden tahin ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Tahin ve pekmezi karıştırdığınız da hem güzel tat ortaya çıkar hem de direnci sağlar.

6- Öksürük ve Nefes Darlığı İçin

Ayva yaprağı çayı Özellikle kış aylarında meydana gelen öksürüğü ortadan kaldıran çaylardan biridir. Nasıl yapılır Tüketilecek kadar su kaynatılır. Kaynadıktan sonra içine ayva yaprakları ekleyin ve demlenmesi için bekleyin. Demlendikten sonra kaynatmaya devam edin ve 15 dakika daha demlenmesini sağlayın. Çay biraz ılıdıktan sonra içine bal eklenir ve içilir.

7- Bağışıklığı Güçlendirmek İçin : Nane – limon

Hastalığa yakalanmak istemiyorsanız ve bünyenizi güçlendirmek istiyorsanız nane-limon tüketmelisiniz.

8- Tıkalı Burnu Açmak İçin

Tuzlu su Her evde bulunan tuz ve su ile hazırlanabilmektedir. Yarım bardak ılın suyun içerisine 1 çay kaşığını geçmeyecek kadar tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Tuz suda eridikten sonra bu karışımı ister gargara şeklinde ister burnunuza hafifçe çekerek uygulayabilirsiniz.

9- En İnatçı Öksürüğü Şıp Diye Kesmek İçin

Kuru incir ve süt karışımı Soğukların getirmiş olduğu öksürük gibi hastalıklar artık oldukça sık görülmektedir. Unutmayın ki her hastalığın doğal bir çözüm yolu vardır. Bu doğal yöntemlerden biri de kuru incir ve süt ile hazırlanan,neredeyse tatlı niyetine yenip içilebilecek bu karışımdır.

Hazırlanışı: Bir bardak süte 2-3 tane kuru incir ekleyin. Daha sonra sütü kaynatın ve içine kuru incir atın. Ocağın altını kısın ve 5 dakikayı geçmeyecek şekilde bekleyin,ardından ateşten alın. İsterseniz içine ceviz,fındık,badem gibi kuruyemişler ekleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here