PAYLAŞ

Yapay zeka uygulamasına yönelen Facebook yetkilileri, uzun süreden bu yana geliştirmiş oldukları bu teknoloji harikasında sınıfta kaldı!

Facebook mühendisleri, botların kendi aralarında iletişim kurabilecekleri bir yazılım oluştururken, diller konusunda problem yaşamasından sebep bu uygulamayı rafa kaldırmak durumunda kaldılar.

Yapay Zeka Kendi Dilini Üretti!

Paylaşılan bilgilendirmeye göre, İngilizce konuşabilmek adına tasarlanmış olan program, Yapay Zeka botlarının aracılığı ile insanlara kesinlikle bir anlam bütünlüğü olmayan cümleler sunuyordu. Botlar arasında sürekli gönderilen, anlamsız mesajlar insanlar tarafından da anlaşılamaz bir hal almıştı.

Facebook mühendisleri, botların bu yazışmalar neticesinde birbirlerini anladığını ifade ederken, insanların anlamamalarından dolayı da son çare olarak sistemi rafa kaldırmayı uygun buldular. Botlar, kendi aralarında daha efektif bir iletişim yöntemi bularak, yazılımdan doğan bir sıkıntıya davetiye çıkarttılar. Olay her ne kadar korkutucu olsa da, Dünya’da ilk defa denenmiş bu teknolojide ne kadar yol kaydedilebildiğini ön plana çıkarttı. Gizmodo, Facebook’un yapay zeka botlarının kendi dillerini geliştirdiğini inkar eden bir haber yayınlasa da, Facebook bu yalanlamanın önüne geçen bir açıklamayı sundular. Mark Zuckerberg (Facebook CEO’su) yapay zekanın önemli savunucularından ve geliştiricilerinden birisi olarak Dünya piyasasında önemli bir rol oynamakta!

Elon Musk ve Mark Zuckerberg Atışmıştı

Geçtiğimiz günlerde ise yapay zekaya ait yaptığı bu çalışmaları ile alakalı Elon Musk ile fikir ayrılıklarına düşmüştü. Elon Musk ve Mark Zuckerberg’in bu alanda ortak çalışmalar yürüteceği düşünülürken, Musk’tan gelen açıklamaya göre yapay zeka teknolojisine daha fazla vakit ayıramayacağı ve bu noktada Mark Zuckerberg’e başarılar dilediği gelen haberler arasında!

Yapay zeka teknolojisi hayatımızda önemli bir yer edinebilir. Fakat bunun için geliştiricilerin daha titizlikte ve yüzlerce dil üzerinden çalışmalar yapması çok önemli. Bottan bota veya insandan bota yapılacak olan haberleşmeler neticesinde, yapay zekanın tekrardan raftan indirilip, doğru bir çalışma algoritması ile deneneceği de düşünülüyor. Zuckerberg, çok inandığı ve milyon dolarlar yatırdığı bu çalışmadan en iyi sonucu elde edebilmek adına alternatif yollar aradığını da profilinde duyurdu.