Araştırmacılar, beslenme ve vitamin aliminin meme kanserinden sağ kurtulmada kritik etkenler olduğunu bulmuştur.

Çalışmalarında, Ocak 1982 ve Haziran 1992 arasmda meme kanseri teşhisi konulan ve çalışma esnasında 76’sı kanserden ölen 678 kadının beslenme alışkanlıklarını analiz etmişlerdir.

Kadınların teşhisten önceki beslenme alışkanlıklarını inceleyen araştırmacılar; beta karoten alımı diğer kadınlarınkinden yüksek olanların (günde 4,6 mg’dan yüksek) meme kanserinden ölme riskinin, beta karoten alımı düşük olanlarınkine (günde 2,2 mg’dan düşük) göre yarı yarıya düşük olduğunu bulmuşlardır.

Benzer sonuçlar C vitamini için de elde edilmiştir. Günde 210 mg’dan fazla C vitamini alanların meme kanserinden ölme riski, günde 110 mg’dan az ala kişilere göre yüzde 57 daha düşüktür.

E vitamini de kadınlar tarafından çok az tüketilmiş olmasına rağmen hafif koruyucu bir etki göstermiştir. C vitamini kansere karşı muazzam etki göstermesine rağmen meme kanseri için etkisi çok daha azdır. Yine de günde 4 gr, yani günde 2 kere 2’şer gr C vitamini almanızı tavsiye ediyorum. Sarımsak da benzer özelliklere sahip olduğundan yemeklerinize günde bir ya da tercihen iki diş koymanızı tavsiye ederim.

Doymuş yağı azaltmak riski de azaltır

Araştırmacılar; alman tüm kaloriler içindeki doymuş yağ oranında her yüzde 5lik artış ile meme kanserinden ölme riskinin yüzde 50 artış gösterdiği gibi bir sonuca da ulaşmıştır. Diğer çalışmalar ise omega 3 yağlarının ve genel olarak balık tüketiminin riski azalttığını bulmuştur ancak ben balığın kaynağı konusunda son derece dikkatli olmanız için sizi uyarmak istiyorum. Okyanustaki PCB kirliliği artık yüksek bir seviyeye ulaştı. Bu nedenle, Pasifik’teki küçük balıklar kirlilikten nispeten daha az etkilense de, ben yine de saflaştırılmış balık yağı takviyesi almanızda ve kinoa gibi sebzelerden daha fazla protein almanızda ısrar edeceğim.

Başka çalışmalar da; yağ alımınızı azaltıp lif alımınızı arttırmanın, meme kanseri riskini arttırdığı bilinen çok sayıda maddenin düzeyinde olumlu değişiklikler (IGF1 düzeyini düşürmek gibi) sağladığını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Şeker alımınızı azaltmak da aynı etkiyi sağlar.

Vücuttaki yağ oranını düşük tutmak

Glisemik yükü düşük bir beslenme 16. Bölüm), yağ eritmek için olduğu kadar aslında meme kanserinin tekrarlama riskini azaltmak için de en iyi yoldur. Bunun basit nedenlerinden biri, östrojenin yalnızca yumurtalıklarda değil yağ hücrelerinde de üretilmesidir. Yağ hücreleriniz ne kadar azsa, o kadar az östrojen üretme eğiliminde olursunuz.

Özellikle menopoz sonrası dönemde olan kadınlar için kilo vermek ve daha az şeker tüketmenin yanı sıra düzenli egzersiz ve rahat bir ruh hali de kanserden sağ kurtulma konusunda önemli fark yaratır. Bulgular, sağlıklı bir kiloda kalarak meme kanserinden sağ kurtulma şansınızı artırabileceğinizi ve tekrar riskini azaltabileceğinizi öne sürmektedir. Kilo vermek için en iyi yol; bakliyat (bezelye, fasulye türleri ve mercimek), tam tahıllar, sebze ve meyvelerden oluşan sağlıklı, düşük GLli ve az yağlı öğünler yemek ve yaşamınıza orta düzeyde fiziksel aktivite dahil etmektir.

Stresi ciddiye alın

Stresi azaltmanın da, kendisi zaten stresli bir deneyim olan kanserden sağ kurtulma üzerindeki etkisi büyüktür. Bu nedenle hayatınızdaki öncelikleri bilmeniz ve kendinize bakmanız son derece önemlidir. Bu konuda zorlandığınız takdirde bir psikoterapiste danışmanızı tavsiye ederim.