PAYLAŞ

Zaman zaman zor durumlarla karşılaşıp o sırada ne yapmamız gerektiği konusunda hiçbir şey bilmiyor ve sadece panik yapabiliyoruz.

Bu durumlara karşı önlem almak ve hakkında bazı şeyleri bilmek her zaman 1-0 önde olmamızı sağlar. Bu sebeple, olur da bu tarz bir durumlar karşılaşırsınız diye sizin için zarar görme riskinizi azaltacak bilgiler derledik.

Zor Durumlarda Hayatınızı Kurtarabilecek 10 Değerli Bilgi

1. Alev almış bir yağı söndürmek için kesinlikle su dökmeyin.

Alev almış bir yağı söndürmek için kesinlikle su dökmeyin

Bu ateşi söndürmek için aşağıdaki görseldeki gibi kapatarak yangını büyümesini engelleyebilir ve söndürebilirsiniz.

2. Sıklıkla karşımıza çıkan yazılarda kalp krizi geçiren kişilerin ilk yardım gelene kadar öksürmeleri öneriliyor. Ama bu yarardan çok zarar getirebilecek bir öneri.

Kalp krizi geçiren kişiye ilk yardım

Kalp krizi sırasında öksürmek yalnızca aşırı kalp ritm bozukluklarında ve hatta kalp durması (kardiyak arrest) sırasında zaman zaman etkili olabilen bir yöntem. Uygulandığı tek yer ise, yoğun bakımda yatan ve monitorize edilmiş (yani kalp ritmleri elektronik cihazlarla takip edilen) hastalar.Kalp krizi sırasında öksürmek, yukarıda belirtilen şekilde gözlem altında olmayan kişiler için yarardan çok zarar getirebilecek bir öneri. Kalp ritm bozukluğunun cinsine bağlı olarak, ritm bozukluğunu daha da ciddileştirme riski var.

Ayrıca ritm bozukluğu olmayan, sadece enfarktüs geçiren kişilerde, öksürmeye eylemi sırasındaki nefes tutma sırasında kana geçen oksijen miktarı azaldığından, öksürmek tam tersine enfarktüsü büyütmek ve kişinin ölümüne neden olmak gibi ciddi sonuçlara neden olabilir.

3. Düşmekte olan bir asansörden kurtulma oranı çok az olsa da bu durum anında yapabileceğiniz iki şey var.

Düşen asansörde ilk yardım

Ayağınızın altına mümkün olduğu kadar eşya koyup üstüne çıkın. Bunun sebebi de eşyaların çarpma sırasında size etki edecek kuvveti az da olsa absorbe edeceğidir. Eşyanız yoksa, asansörün tutacaklarından kendinizi yukarı itmeye çalışın, çok etkisi olmaz ama en azından darbe daha hafif şekilde olur.

4. Yangın söndürücünüz mü yok? Bir kolayı yangın söndürmede kullanabilirsiniz.

5. Bazı besinler ilaçlarla birlikte tüketildiğinde etkileşim gösteriyor. Mesela greyfurtun, düzenli alınan ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilme riski var.

İlaç alırken Greyfurt kullanmayın!

Greyfurtun içinde bulunan ve CYP23A4 olarak tanımlanan bir enzim mide-bağırsak yollarında bazı ilaçlarla etkileşime girerek bu ilaçların ya etkilerini azaltıyor ya da ilaçların kan dolaşımındaki etkisini tehlikeli seviyelere çıkarıyor.Greyfurt ilaçların karaciğerde ve bağırsaklarda çözülme işlemini durdurarak aşırı doza yol açabiliyor.Greyfurtun içindeki furanokumarin adlı kimyasal madde ilaçları çözen enzimleri öldürüyor. Bu da ilacın vücudun kaldıramayacağı kadar büyük kısmının sindirim sisteminden çıkması anlamına geliyor.

6. Eğer ters akıntıya kapılırsanız kıyıya paralel şekilde yüzmeye çalışın. Kıyıya doğru yüzmek sadece daha fazla yorulmanıza neden olur.

Ters akıntıya kapılırsanız kıyıya paralel şekilde yüzmeye çalışın!

7. Vücudunuza bir şey saplandıysa çıkarmamalısınız.

Eğer bir nesne vücudunuza saplandıysa bir damara gelmiş ve onu tıkıyor olabilir. Şikago Tıp Merkezi doktorlarından Dr. David Beiser ”Eğer size saplanan şeyi çıkartırsanız deliği açabilir ve kan kaybından ölebilirsiniz.” diyor.

8. Evdeki “Yaşam Üçgeni” alanlarını belirleyiniz.

Yaşam Üçgeni

Yapılar yıkılırken, eşyaların üzerine düşen tavan ağırlığı ya da içerideki mobilyalar bu nesnelere çarparken yanlarında bir yeri boşluk bırakırlar. Bu boşluk “yaşam üçgeni”dir. İşte bu kısımları belirlerseniz zarar görme riskini azaltmış olursunuz. Unutmayın eşya ne oranda büyük, ayrıca ne oranda sağlamsa daha az ezilecektir.

9. Yanan bir binadaysanız ve nefes alamıyorsanız çömelin. Solunabilir hava yere yakın yerde olur.

10. Heimlich Manevrası’nı uygulamayı öğrenin.

 

Heimlich Manevrası: Solunum yolunun yabancı cisim tarafında tıkanması sonucu oluşan boğulma durumlarında kullanılan ve hayat kurtaran bir manevradır.

Bilinci Açık Kişi İçin: Hasta ayakta ya da oturur pozisyonda olabilir. Arkadan sarılarak gövdesi kavranır. Bir elin başparmağı midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde yumruk yaparak konur. Diğer el ile yumruk yapılan el kavranır. Kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırılır. Bu hareket 5-7 kez yabancı cisim çıkıncaya kadar tekrarlanır. Tıbbi yardım istenir (112).

Bilinci Kapalı Kişi İçin: Hasta yere yatırılır, yan pozisyonda sırtına 5 kez vurulur. Tıkanma açılmadığı taktirde hasta düz bir zeminde başı yana çevrilir. Hastanın bacakları üzerine ata biner şekilde oturulur. Bir elin topuğunu göbek ile göğüs kemiği arasına yerleştirilir, diğer el üzerine konur. Göbeğin üzerinden kürek kemiklerine doğru eğik bir baskı uygulanır. Tıbbi yardım istenir (112). Bu hareket 5-7 kez yabancı cisim çıkıncaya kadar ya da yardım gelinceye kadar devam edilir.

Tek Başınızayken: Bir elinizle yumruk yapınız ve diğer elinizle yumruğunuzu kavrayarak karnınıza alttan yukarı doğru ani basınç uygulayınız. Bu işe yaramazsa karnınızı sandalyenin sırtına dayayınız ve sonra üst bölümüne baskı uygulayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here