PAYLAŞ

Çocuğumuzda sadece beyaz yumurtalar vardı ve biz onlarla büyüdük. Ancak şimdi her yerde kahverengi ve beyaz olmak üzere iki çeşit yumurta bulunuyor. Peki iki yumurta arasında fark var mı? Kahverengi yumurta, beyaz yumurtaya göre daha mı besleyici?

Bir yumurta kabuğunun rengini belirleyen nedir?

Yumurta kabuğu rengi, tavuğun yetiştirildiği koşullarla değil tavuğun cinsi ve genetiği ile belirlenir. Tavuğun kulak memelerine bakarak yumurtanın renginin beyaz mı yoksa kahverengi mi olacağını anlayabilirsiniz. Beyaz kulaklı tavuklar genellikle beyaz yumurta bırakır. Kahverengi veya kırmızımsı kulak memeli tavuklar genellikle kahverengi veya bazen açık yeşil, mavi veya lekeli bir krem rengi yumurta bırakırlar.

Ancak rengi ne olursa olsun yumurtaların besleyici değerleri aynıdır. Çünkü her ikisi de aynı koşullarda yetiştiriliyor.

Tavukların beslenme koşulları yumurtayı etkileyebilir.

Yapılan bir araştırmada taze çayırlara sıklıkla dolaşımına izin verilen tavukların yumurtaları ile marketlerde satılan yumurtaların arasında fark olduğunu ortaya çıkardır. İki yumurta arasındaki fark şöyle:

1/3 daha az kolesterol
1/4 az doymuş yağ
2/3 daha fazla A vitamini
2 kat daha fazla omega-3 yağ asitleri
3 kat daha fazla E vitamini
7 kat daha fazla beta karoten

Yani çayırlarda dolaşan tavukların yumurtaları çok daha besleyici ve değerli.

Bu yüzden, yumurta seçerken kabuğunun rengine göre karar vermeyin. Beyaz yumurta, kahverengi yumurta kadar besleyici olabilir. Açık havaya, güneş ışığına ve egzersize erişimi olan yani doğal koşullar altında yetiştirilen tavukların yumurtalarını bulmaya çalışın.

Neden Hergün En Az 2 Yumurta Yemelisiniz videomuzu izlemeyi unutmayın!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here