PAYLAŞ

Pilavı ilk yapıldığı andaki haline dönüştürmek mümkündür. İşte bu yazımızda size pilavı yeniden canlandırmanın yöntemlerini anlatacağız.

Pilav yaptıktan sonra hemen yemek en lezzetli halidir. Ancak genellikle pilav biraz çok yapılır ve daha sonraki gün de yenmesi için. Ancak o zaman da pilav ilk yapıldığı andaki lezzetinde olmaz. Aslında pilav piştikten 12 saat sonra kuru ve yapışkan bir hal alır.

Mikrodalga yeniden ısıtın: Bir fincan pirinç için bir kaç yemek kaşığı et suyu veya su ilave edin. Pirinçi ısıtacağınız kabın üzerini de kapatın. Böylece yeniden ısıtılan pilav, dumanı tüterek ilk pişirdiğiniz andaki gibi kabarık ve tane tane olur.

-Karıştırma Yöntemi:Büyük bir wok veya sote tavasının içine kanola ya da fındık yağı ilave edin. Yağ ısındıktan sonra kalan pilavınızı içine koyun. Kahta bir taşıkla topaklanan pilavınızı karıştırın. Kısa bir süre sonra tüm topakların kaybolduğunu göreceksiniz.

Buharda ısıtın: Buharlı bir sos tenceresinin içine birkaç kaşık tereyağ ve bir kaç kaşık et suyu ilave edin. Ardından kalan pilavınızı da içine dökün. Buharlı tencerenin üzerini kapatın. Çok ksık ateşte buharda pilavın yeniden demlenmesini sağlayın. Pirinçler iyice ısınıncaya kadar bekleyin. Bu arada arada sırada kapağı açarak pilavı karıştırabilirsiniz.

BONUS: Pilav Nasıl Tane Tane Olur?

Pilav geleneksel Türk mutfağının en çok yenilen yemeklerinden birisidir. Hemen hemen birçok yemeğin yanında pilav ikram edilir. Hatta ana yemek olarak da kullanılmaktadır. İçine farklı malzemeler katılarak değişik yemekler yapılmaktadır. Ancak en iyi yemek ustası bile olsa bazen pilav istenilen kıvamda olmamaktadır. Lapa olabileceği gibi pilavın diri kalması da söz konusudur.  Bu kadar çok yenilmesinin yanında lezzetli olması için bazı noktalar vardır. Ufak değişikliklerle pilavlarınızın daha lezzetli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Pilav Yaparken Pirincin Önemi

Aslında birçok insan bu konuyu önemsememektedir. Pilavı yaparken kesin ölçüler kullanmaktadır. Ancak hep aldığınız marka pirinçleri kullanarak yapacağınız pilavlarda ölçüyü kesin olarak tutturabilirsiniz. Markasına göre pirinçlerin türü değişme göstermektedir. Bu nedenle kullandığınız ölçülerde yapacağınız pilavları eğer farklı markalarda uygularsanız diri ya da lapa olma ihtimali vardır.

Pilavı Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle pilavı pişireceğiniz tencereye koymadan önce pirinçleri çok iyi yıkamalısınız. Eğer nişastası tam olarak çıkmazsa tadı değişecektir. Su tamamen beyaz olana kadar yıkamalısınız. Pişirmeye başlamadan evvel vaktiniz varsa pirinci biraz suda ıslayabilirsiniz. Sonrasında pirinci tencere alıp yağ ile biraz kavurmalısınız. Kavurma işlemi pirincin lezzetini arttıracaktır. Aynı zamanda tane tane olması için gereklidir. Bu nedenle atlanmaması gereken bir işlemdir.

. Kavurduktan sonra tereyağını koymanız gerekir. İlk başta koyarsanız tereyağı yanacağı için lezzeti bozulur. Sıcak suda pirincinizi beklettiyseniz 1 su bardağı pirinç için 1,5 su bardağı su yeterli olacaktır. Ancak daha önce pirinçleri suda bekletmediyseniz 1 su bardağı pirince 2 su bardağı su koymalısınız. Bu genel bir ölçüdür. Aldığınız pirinç tarifteki ölçüye göre diri oluyorsa biraz suyunu arttırabilirsiniz. Lapa olduysa azaltmanız mümkündür.

Pirinç Yaparken Kullanılan Yağ

Eğer pirinç pilavını yaparken yalnızca sıvı yağ kullanırsanız lezzeti istediğiniz şekilde olmayacaktır. Kullanacağınız tereyağı pirincin tavaya yapışmasını engelleyerek tane tane bir pilav olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle bol tereyağlı bir pilav yapmanız lezzet ve görüntü açısından iyi bir yöntemdir.

Pilavı Pişirirken Isı Ayarı

Pilavı her zaman kısık ateşte ağır ağır pişirmelisiniz. Bu sayede bir anda pişmeyeceği için diri kalmasını önleyeceksiniz. Ayrıca eğer yüksek ateşte pişirirseniz pilavlar tam pişmeyecektir. Su ayarını doğru yapsanız bile diri kalacaktır. Pilavı kısık ateşte kavurup sonrasında kısık ateşte pişirmek doğru bir yöntemdir. Piştikten sonra temiz bir mutfak bezi ile pilavın üzerini örterek tencerenin kapağını kapatabilirsiniz. Bu sayede tencerenin içindeki buhar alınarak pilavın tane tane olması sağlanır. Ayrıca pilav piştikten sonra kapatmadan evvel bir tadına bakmalısınız. Yalnızca görüntüsü piştiği konusunda ipucu vermeyebilir. Bu nedenle tadına bakmak gerekir. Ayrıca çok hafif diri olması iyi olur. Dinlenirken kıvamına gelecektir.

Tane Tane Pilava Lezzet Katmanın Yolları

Yapacağınız pilavın en önemlisi kavurma işlemidir. Sürekli karıştırmalısınız. Yoksa dibine yapışacaktır. Sonrasında içine ekleyeceğiniz tereyağı da önemlidir. Eğer pilavın daha beyaz ve parlak olmasını istiyorsanız birkaç damla limon damlatmalısınız. Ayrıca katacağınız suyun bir kısmını et ya da tavuk suyu olarak pilava eklemeniz mümkündür. Bu pilavın daha güzel olmasını sağlar. Limon ve et ya da tavuk suyundan başka herhangi bir malzeme pilava eklememeniz gerekir. Bu sayede pirincin lezzeti ortaya çıkacaktır. Tereyağını pirinci kavurduktan sonra ekleyip yakmamak kaydıyla 1-2 dakika daha kavurursanız tereyağı ile bütünleşecektir. Pilav piştikten sonra lapa gibi bir görünümü varsa pirinçleri havalandırarak kötü görüm oluşturmasını engelleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here