PAYLAŞ

Karaciğer toksinler ve emilim ile ilgilenen en önemli organlardan biridir. Karaciğerin çalışmaması halinde vücudumuz zararlı ve bizlere sorun oluşturabilecek toksinlerle dolmaya başlar.

Karaciğer, çok zor ve kirli bir göreve sahiptir. Bu zehirli toksinleri atıklara çevirerek idrar veya dışkı yoluyla atılmasına yardımcı olur. Ve bizi temiz ve sağlıklı kılmasının en büyük önemi de burda yatar.

Detoksa başlayarak veya karaciğere aşırı yüklenip yüklenmediğinize dair bazı işaretleri takip ederek karaciğerinize yardımcı olabilirsiniz.

Karaciğerinizin Toksinlerle Dolu Olduğunu Gösteren 6 Belirti

İşte karşınızda karaciğerinizdeki toksin oranının yükseldiğini gösteren 6 işaret:

1. Açıklanamayan kilo artışı

Karaciğer aşırı çalıştığında veya zarar gördüğünde, ona saldıran binlerce toksinle başa çıkmakta zorlanır. Bu yüzden bu toksinler filtrelenemeden yağ hücrelerinde depolanmaya başlar.

2. Alerjiler

Karaciğeriniz vücudunuzda bir sorun gördüğünde antikorlar üretip alerjenlere saldırarak yok olmasını sağlar. Ancak karaciğer yorgun olursa bunu yapamaz. Özellikle başka birşeyle savaşıyorsa alerjenler vücutta gelişmeye başlar. Bu durumda beyin vücudun alerjenler tarafından zarar gördüğünü karaciğere ileterek onları yok etmesini ister ancak karaciğer bu işlemi başka bir yere odaklandığı için yapamaz. Vücuttaki histamin üretimi baş ağrısı, sisli görüş, hastalanma gibi büyük sorunlara yol açabilir.

3. Kronik Yorgunluk

Dr. Edward Group’a göre kronik yorgunluk karaciğer toksinlenmesinin semptomlarından biri. Toksinler vücudumuzdaki kaslar üzerinde önemli bir etki yaratıyor ve yorgunluk dışında ağrılara da sebep olabiliyor. Dr. David Buscher’a göre toksinin vücutta çoğalmasıyla tüm bağışıklığı bozabilecek duruma gelebilir.

4. Aşırı terleme ve vücut kokusu

Karaciğer uzun süre çalışırsa ısınabilir ve vücudun ısısını yükseltebilir. Bunun üzerine kendini soğutmak için sizi aşırı terletebilir bu da kokmanıza sebep olur.

5. Akne

Toksinlerin vücudumuzdaki hormonal düzene etkisiyle yüzünüzde akne oluşabilir.

6. Ağız kokusu

Dr. Frank Lipman’a göre ağız kokusunun devamlı olmasının karaciğer problemine işaret edebileceğini söylüyor.

Elbette yukarıda söylediğimiz liste başka hastalıkların da işareti olabilir. Eğer bu semptomlardan birine sahipseniz emin olmak adına en kısa sürede doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here