Karpuzun en önemli 12 faydası

Tüm mevsim boyunca havuz partilerinde ve yaz barbekülerinde ortaya çıkan karpuz, yaz mevsiminin vazgeçilmezi olarak kabul edilir. Sizi serinletme ve sıvı takviyesi olması kabiliyeti ile bilinmesine rağmen, bu popüler meyvenin pek de bilinmeyen tonlarca başka faydası vardır.

Aşağıda daha fazlasını öğreneceğiniz gibi, bu meyvenin kalorisi düşüktür, iyi bir C ve A vitamini kaynağıdır ve azalan kas ağrısı ve gelişmiş egzersiz iyileşmesinden gelişmiş görme ve cilt sağlığına kadar her şeyle bağlantılıdır.

Citrullus lanatus bilimsel adıyla da bilinen karpuz bitkisi, Cucurbitaceae olarak bilinen çiçekli bitki ailesinin bir üyesidir.

1. Karpuz meyve midir?

Evet, Güney Afrika’dan gelen dikenli, yere yakın karpuz bitkisi, şu anda yaygın olarak tükettiğimiz popüler yenilebilir meyveleri üretimine ön ayak oluyor.

Yıllar önce yetiştirilen yabani çeşitlerin, cucurbitacin adlı bir bileşiğin varlığı sayesinde bugün yediğimiz türlerden daha acı olduğuna inanılıyor. Tarihsel olarak, farklı renk ve tatlara sahip birçok çeşit, Afrika da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştirildi.

İster inanın ister inanmayın, halen var olan 1.200’den fazla farklı karpuz çeşidinin olduğu tahmin ediliyor. Buna lanatus, kızıl tatlı ve jübile karpuzları dahildir.

Çoğu insanın bilmediği gibi, kabuğu ve tohumları da dahil olmak üzere karpuzun tamamı yenilebilir. Aslında, karpuz kabuğu (salamura edilebilir veya kızartılabilir), kardiyovasküler faydalar ve daha fazlasıyla ilişkilendirilen amino asit argininine dönüşen bir bileşik olan sitrülin bakımından çok yüksektir.

Tohumlar aynı zamanda amino asitlerle, “proteinin yapı taşları” ve bazı iz minerallerle doludur, bu yüzden bazı bitki protein tozlarında bulunurlar.