PAYLAŞ

Kış aylarında tezgahlarda yerini alan bazı sebzeleri sadece sağlık veya tadları sebebiyle detoks özellikleri sebebiyle de tüketilmesi gerekir. Bu sebzeler vücudunuzda doğal bir detoks sağlar. İsterseniz tek olarak tüketin isterseniz yemeklerinize ilave edebilirsiniz.

Yapraklı yeşillikler
Ispanak, lahana ve hindiba gibi koyu, yapraklı yeşillikler A ve C vitaminleri gibi gerekli besin maddeleri ile doludur, ancak vücuda detoks ve alkalileştirmeye yardımcı olan klorofil seviyeleridir. Yapraklı yeşilliklerin tüm temizleyici özelliklerini almak için, onları çiğ olarak tüketmelisiniz.

Lahana
Birçoğu tarafından iyi şans özelliklerine sahip olduğuna inanılan lahana (ve diğer turpgil sebzeler), vücudun doğal detoksifikasyon sürecini teşvik ederek sağlıklı karaciğer işlevini geliştirir.

Pancar
Çok fazla içki tükettiğinizde veya kendini ağır veya yorgun hissettiğinizde pancar size yardımcı olacaktır. Lifleri karaciğerdeki antioksidan enzim üretimini artırarak vücudun safra ve diğer zehirli maddeleri ortadan kaldırmasına yardımcı olur.

En İyi Detoks için 5 İpucu

Hafta sonunda çok fazla kaçırdığınızı düşünüyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz. Detoksifikasyon çevre koşulları ve yediğimiz yiyeceklerden günlük emilir. Toksinlerin vücuttan atılması için doğal süreçlerin çalışması gerekir. Bu durumda vücudunuza yardımcı olmak için 5 yöntemi uygulayabilirsiniz.

Sabahları güne başlarken

Vücudunuzu arındırıcı içecekler hazırlayabilirsiniz. Elma, yaban mersini ve badem sütü ile zencefil parçalarını karıştırıp içebilirsiniz. Elma, pektin açısından zengindir. Pektin, sisteminizden gıda katkı maddeleri ve metallerin temizlenmesine yardımcı olan çözünür lif içerir. Yaban mersini lif ve C vitamini deposudur.

Zencefil bağırsakları hareketlendirerek atıkların dışarıya çıkmasını kolaylaştırır. Badem sütü Flavanoitleri de vücudunuzdaki serbest radikallerin sayısını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Sabahları kahve yerine yeşil çay

Yeşil çay ile sabah kahvenizin yerini değiştirin. Yeşil çay, toksinlerin karaciğer hasarına yolaçmasını önleyebilir. Aynı zamanda vücuttaki serbest radikallerin oluşumunu azaltabilir çünkü antioksidanlarla doludur.

Masaj

Basınç noktaları odaklanan yoğun masaj toksinleri serbest bırakmak için fırsat verir. Bu arada bol miktarda su içmeyi de unutmayın.

A vitamini açısından zengin gıdalar

Kuşkonmaz, avokado ve enginar. Kuşkonmaz ve avokado serbest radikalleri önleyerek kanseri önleyebilir. Detoks bileşik, glutatyon, bakımından zengindir. Kuşkonmaz ayrıca aşırı vücudunuzda bulunan aşırı tuzun idrar yoluyla atılmasını sağlayacaktır.

Yüksek glutatyon içeriği ile avokado da sağlıklı tekli doymamış yağ içerir. Böylece vücuttan toksinlerin atılmasını ve yağda çözünen vitaminlerin emilimini sağlar. Safra kesesinden safra salgılanmasını teşvik eder. S ağlıklı yağlar detoksifikasyon sırasında önemlidir. Avokado çözünür ve çözünmez lifleri sayesinde kolon temizliğine yardımcı olur.

Enginar, antioksidan paketidir. Silimarin ve sinarin, hem güçlü antioksidanlardır hem de karaciğerin toksinleri atma sürecinde çok yardımcı olur. Bir enginar, bir fincan kuru erikten daha fazla lif içerir.

Egzersiz ve sauna

Egzersiz veya sauna ile terleme vücudunuzda bulunan kurşun, bakır, çinko, cıva ve kimyasal bileşiklerin düzeyini azaltarak, vücutta ağır metallerin birikmesini önler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here