PAYLAŞ

Gözleme ile ister kahvaltınızı isterseniz çay saatlerinizi şenlendirin ama doğru püf noktasıyla leziz mi leziz bir gözleme olsun.

Tarifi ne olursa olsun (hangisi arasından seçim yapabileceğiniz pek çok şey var) ve kalın veya kabarık olup olmamasına bakmaksızın, gerçekten iyi bir krep renginden anlaşılır.

Lezzetli Gözleme Pişirmenin Püf Noktası

Altın-kahverengi renk tonu çok önemlidir. Krepin rengi ne çok soluk ne de koyu olmamalıdır.

Pişirme aralarında tavayı silin
İyi bir krep pişirmek için bilmeniz gereken basit bir ipuçu var. Her krep pişirmesinden sonra pişirme tavanızın içine kağıt havlu ile silin.

Taze pişmiş kreplerini tavadan tabağa aktardıktan sonra tavanın içinde kehverengileşmiş yağı temizleyin. Ardından tavaya yeniden yağ ekleyerek yeni bir krep pişirmeye başlayın.

Neden bir fark yaratıyor
Krep pişirmenin ilk adımı, tavadaki tereyağı atmaktır. Düşük ısıda pişirildiğinde bile, tereyağı içindeki süt katıları tava sıcakta kaldıkça karamelize olmaya başlar ve sonunda yanar.

Buna karşılık, krep yüzeyinde yanmış bir yağ katmanı kalır. Tavayı sildiğinizde derinden kahverengileşmiş veya yanmış süt katıları giderilir ve her seferinde daha iyi görünümlü ve daha lezzetli krepler elde edilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here