PAYLAŞ

Muz hem lezzetli hem de doyurucu bir meyvedir. İçerdiği vitaminler ve mineraller vücudumuzun koruyucusudur.

Muzun Belki De Hiç Bilmediğiniz 10 Faydası

Peki muzun olgunluk derecesine göre faydalarının değiştiğini biliyor musunuz? Muzu hangi evrede yerseniz nasıl bir fayda elde edersiniz sizin için listeledik.

 

Onkolojik hastalıkları önleme

Muzda onkolojik rahatsızlıkları önleyen (tümör yok edici) bir protein bulunur. Olgunlaşmış meyvelerde bu proteinden daha çok bulunur o nedenle kabuğu kahverengileşmeye başlamış veya kararmış olan muzları yemeniz daha faydalı olur.

Krampları önleme

Krampların en büyük sebebi vitamin ve mineral eksikliğidir. Potasyum ve magnezyum açısından çok zengin olan muzu beslenme düzeninize ekleyerek krampların önüne geçersiniz. Atletlerin ve sporcuların sürekli muz yemesi de bu nedendendir.

Böbrek hastalıklarını önleme

Yüksek potasyum içeren gıdalar böbrek taşı oluşumunu engeller. Yapılan bir çalışmada, düzenli olarak muz yemenin böbreklerde kötü huylu tümör oluşma ihtimalini %40 oranında azalttığı görülmüştür.

Güçlü bir kalp

Yüksek tansiyonu olan ve kalp damar rahatsızlıklarına yatkın olan kişilere potasyum açısından zengin bir beslenme önerilir. Günde 1.3 gr potasyum almak kalple ilgili sorunları %26 oranında azaltır. Bu miktarda potasyum alabilmek için ağırlığına göre günde 2 ila 3 muz yemek gerekiyor.

Damar temizliği

Kolestrol damar tıkanıklığının başlıca nedenidir. Muz, kolestrolü düşürmeye yarayan ve damar sağlığını koruyan fitosteroller içerir.

Sağlıklı bir mide

Ülseri olan veya bu risk grubunda bulunan kişilere muz yemeleri önerilir. Mide çeperini korumaya yarayan mukozayı arttıran bir enzim içerir.

Enerji kaynağı

Vitamin ve mineral bolluğu muzu süper bir enerji kaynağı haline getiriyor. Basit karbonhidratlar kolay sindirilir bu nedenle muz yediğiniz anda ihtiyacınız olan enerjiyi hemen size verir.

İyi bir ruh hali

Muzda “mutluluk hormonu” diye de bilinen dopamin ve sinir sistemine pozitif etkileri olan B vitamini kompleksi vardır. Tüm bu özellikler muzu kötü hissettiğiniz anda yemeniz gereken gıdalar listesine sokuyor.

 

Şeker hastalığına yardımcı 

Bu tropikal meyve özel bir tür dirençli nişasta içerir bu da Tip 2 diyabeti olan kişilerin durumlarını iyileştirmeye yarar. Olgunlaşmamış, yeşil olan muzlarda bu madde daha çok bulunur. Ortalama boydaki yeşil bir muzda bu nişastadan 12.5 gr bulunur, olgunlaşmış bir muzda bu miktar sadece 5 gramdır.

İnce bir vücut

Dirençli nişasta vücutta yağların birikmesini önler ve enerji tüketimini arttırır, bu da kilo verme sürecinde gözle görülür bir fark yaratır. Bu nişasta için önerilen günlük tüketim miktarı 10 gramdır. Tabi faydasını görebilmek için muz yerken bir yandan da spor yapıyor olmak gerekiyor 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here