PAYLAŞ

Döküm demir tava ve tencereler yüksek teknoloji ile üretilmektedir. Diğer tencere ve tavalara oranla fiyatları biraz daha yüksektir ancak bunları kullanmak için 6 önemli nedeniniz var.

Bu nedenleri öğrendikten sonra sizde döküm tencere ve tava edinmek isteyeceksiniz.

Kötü Kimyasallar Yok

Yapışmayan tavanın nasıl çalıştığını merak ettiniz mi? Yapışmayı önleyen kimyasallardır. Pişirme yaptığınız sırada içinde bulunan kimyasalları açıga çıkarırsınız ve bu kimyasallar havaya karışır. Eğer tavanızı çizerseniz o zaman da yemeğiniz bu kimyasalları emer. İşte bundan dolayı döküm tavaları tercih edebilirsiniz.

Demir İle Yiyecekleriniz Güçleniyor

Demir eksikliğinden mi endişe ediyorsunuz? Döküm tencere kullanarak, yorgunluk, vücut sıcaklığının korunması zorluğu ve soğuk algınlığı ile diğer hastalıklar için daha yüksek bir risk oluşturan bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilir, anemi ile ilişkili semptomları önleyebilirsiniz. Çünkü döküm tenceredeki demir gıdalarınızı da güçlendirir. Pişirme sırasında yüzde 17 oranında gıdalarınız demir emmektedir.

Az Yağla Pişirir

Bir pişirme sırasında yağı kullanıyoruz çünkü yiyeceklerin tencereye yapışmasını istemiyoruz. Döküm tencerelerde çok daha az kullanabilirsiniz. Çünkü yapışma sorunu çok dana azdır. Böylece gereksiz kalori de almamış olursunuz. Ayrıca döküm tencereler ısıyı eşit dağıtarak daha iyi pişirme kalitesi ve süresi sunar.

Porsiyon Kontrolü

Döküm tencere ve tavalar farklı boyutlarda olduğu için istediğiniz ölçülerde yemek pişirebilirsiniz. İsterseniz büyük bir döküm tava içinde çok miktarda yemeği hazırlayıp, daha sonra küçük tavalarınızda ısıtarak yiyebilirsiniz.

Birçok Sağlıklı Tarifler Parmaklarınızın ucunda

Döküm tavaların içinde birçok tarifi rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Çünkü döküm tavaları ocak ve fırınlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Temizlemesi çok kolay

Dökme demir tavayı kullandıktan sonra temizlenmesi içine az miktarda su koyup kaynatmanız yeterli olacaktır. Bu yıkama işleminin ardından tavanın bir sonraki kullanıma hazır olması için az bir miktar yağ ile silin. İşte tavanız bir sonraki kullanıma hazır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here