Polyannacılıktan bahsetmiyoruz. Şu ortamda da iyi düşünmek kolay değil ama vaktinizin sınırlı olduğunu unutmayın!

Nefes alın

Nefesin önemi o kadar büyük ki anlatmak için ayrı uzun bir yazı lazım. Burnunuzdan alın ağzınızdan yavaş verin. Nefes egzersizleri yapın. En zor anlarda nefes egzersizlerini uygulayın, kendinizi sakinleştirin. Kısa bir süre sonra daha iyi düşüneceksiniz.

Dinleyin

Anlamadan dinlemeden hiçbir zaman harekete geçmeyin. Öfkenin size ne getireceğini kestiremezsiniz. Karşınızdakini dinleyin, anlamaya çalışın sonra hemen karar vermeyin, bir süre sonra mutlaka nihai kararınızı verin.

Bakın

Büyük resimi görmek mesele biraz bu. Bakın, gözlemleyin konu ne olursa olsun size katacakları ve sizden götüreceklerini kabul edin.

İş ve özel hayatınızı birbirine karıştırmayın. Stres dozunda iyidir ama fazlası kontrolü kaybettirir.

Hissedin

Ben insanlara inancımı kaybettim, hiçbir şey hissedemiyorum diyenler. Kendinizi kapatmayın. Çoğu kişi de bu durumun kaynağı içine kapanmak. İmkanların bu kadar çok olduğu bir dünyada bu yalnızlık gerçekten acı…

Tadın

Farklı şeyler deneyin. Hep aynı şeyleri yemeyin. Dünya mutfağına giriş yapın. Bazen kendiniz deneyin, bazen de bir yerlere gidin sosyalleşin.

Doğa

En son ne zaman yürüyüş yaptınız? Bir aktiviteye katıldınız. Doğa o kadar güçlüdür ki ruhunuzu iyileştirir.

Oksijeni içinize çekeceğiniz anlar yaratın. Kendinize ve sevdiklerinize vakit ayırın.

Hayal kurun

Hayallerinize kim müdahale edebilir ki? Hayal kurmaktan çekinmeyin. Hayalleriniz için çalışın, harekete geçin. Başardığınızda bugün dünden çok daha iyi olduğunuzu hissedeceksiniz. Ve adıma atmak sizin için hiçte zor olmayacak!