PAYLAŞ

Her gün bir başka diyet yöntemiyle karşılaşıyoruz. Diyet yapacağımızı söylediğimizde konuda uzman olan ya da olmayan herkesin bu konuyla ilgili bir fikri var. Hatta bu fikrin doğruluğundan oldukça emin bir şekilde tavsiyeler veriyorlar. Yüksek protein ise günümüzde en çok konuşulan beslenme biçimlerinden.

Böyle bir ortamda ve söz konusu olan şey sağlımızsa elbette çok dikkatli olmak ve her zaman bir uzman tavsiyesiyle hareket etmek en doğrusu. Diyet ve zayıflama konusunda en çok konuşulan konulardan biri protein ağırlıklı beslenme biçimi. Abartılmadığı sürece bir zararı olmayan bu yöntemin doğal olarak kilo vermeye olan etkisi biliniyor. Ancak unutulmaması gereken şey; protein alımı dışında birçok etkenin kilo vermeyi etkileyeceği. Bu nedenle diyetisyeninize danışmadan beslenme düzeninizde herhangi bir değişiklik yapmanızı önermiyoruz…

1. Protein, kilo kontrolünde etkili olan hormonların seviyelerini değiştirir

Kilo ve dolayısıyla metabolizma, beynin Hipotalamus adı verilen bölgesi tarafından düzenlenir. Ne zaman ve ne kadar yiyeceğimize dair birden fazla bilgiyi işler bu bölge. Yüksek protein alımı, açlık hormonu ghrelin düzeyini azaltırken, tokluk (iştah azaltan) GLP-1, peptid YY ve kolesistokinin hormonlarının düzeylerini artırır, aynı zamanda karbonhidrat ve yağlar protein ile değiştirilerek açlık hormonunu azaltır. Tüm bunlar sonucu ortaya çıkan açlıkta azalma, yüksek protein tüketiminin kilo vermeye yardımcı olmasının en büyük nedenidir. Açlığın azalması daha az kalori tüketimini sağlar.

2. Sindirim sistemimiz ve metabolizmamız proteini sindirirken aldığı kalorilerin çoğunu yakar

Yemek yedikten sonra yediklerimizi sindirebilmek için de belli oranda kalori yakarız. Bu besinin termik etkisidir. Araştırmalarla ortaya çıkan rakamların kesinliği kanıtlanmasa da proteinlerin termik etkisinin (20-30%) karbonhidratlardan (5-10%) ve yağlardan (0-3%) fazla olduğu gayet açıktır. Yani vücudumuz, yediğimiz proteinin yüzde 20-30’unu metabolize ederken yakar.

3. Proteinler daha fazla kalori yakmamızı ve yakma hızımızı arttırır

Yüksek termik etki ve diğer birçok etken sebebiyle yüksek protein, metabolizmayı hızlandırma eğilimindedir. Uyku sırasında da olmak üzere tüm gün kalori yakmanızı sağlar. Araştırmalar, yüksek proteinin kalori yakımını hızlandırdığı ve günde 80-100 kaloriye kadar arttırdığını göstermiştir.

4. İştahı azaltır ve daha az yememizi sağlar

Protein, açlığı ve iştahı azaltır. Bu da doğal olarak kalori alımında azalmaya yol açar. Bu sayede kalori alımınıza dikkat etmek zorunda kalmadan doğal bir şekilde azaltmış olursunuz.

5. Yüksek protein, geç saatlerde gelen atıştırmalık/tatlı yeme hissini engeller

İnsanların düzenli ve sağlıklı beslenme süreçlerindeki en büyük engel geç saatlerde gelen tatlı krizleri ya da abur cubur yeme isteğidir. Ya da geceleri acıkan insanlar özellikle bu sebeple uyuyamıyorlarsa gün boyunca yedikleri toplam kaloriden daha fazla atıştırmalık yerler. Yüksek protein bu geceleri gelen yeme arzusunu durdurur, tokluk yaratır. Araştırmalar daha fazla protein almaya başlayan insanların geceleri yeme isteğinin yüzde 60 oranında azaldığını gösteriyor.

6. Bilinçli olarak, aldığınız kaloriyi kısıtlamasanız da yüksek protein kilo vermenizi ve aynı kiloda kalmanızı sağlar

Çoğu zaman sıkı ve zorlu diyetler yapılarak hızlı bir şekilde kilo verilebilir. Ancak verilen kilolar kısa sürede geri alınır. Yüksek proteinle beslendiğinizde, kilolarınızı geri alma oranınız çok düşüktür. Yani protein kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, verilen kiloları almanıza da engel olur.

7. Kas kaybını ve matabolizmanın yavaş çalışmasını önler

Kilo kaybı her zaman yağ kaybı anlamına gelmez. Kilo verirken kas kaybı da yaşayabilirsiniz ama asıl kaybedilmek istenen yağlardır. Kilo vermenin vücudumuza bir diğer etkisi ise metabolizmayı yavaşlatmasıdır. Bol miktarda protein almak kas kaybını azaltır. Bu da vücut yağınızı kaybederken metabolizma hızının artmasını sağlar.

8. Yüksek protein kilo vermenin en basit, hızlı ve lezzetli yollarından biridir

Protein birçok yiyecekte bulunur. Bu yüzden yaptığınız diyet hem maddi hem manevi anlamda sizi zorlamaz. Ayrıca yüksek proteinli gıdaların tadı genellikle güzel olur. Protein sadece kilo verme aracı gibi görülmemelidir, ayrıca vücut için oldukça faydalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here