PAYLAŞ

İzleyip de unutamadığınız, içinize işleyen ve sinema tarihinin unutulmazları arasına giren birçok film, size hissettirmeden ya da kimi zaman hissettirerek psikolojik bir rahatsızlığı veya sorunu olan bir karakteri merkeze alıyor. Biz de bu filmlerin en iyilerini size hatırlatalım, aralarda kaçıp izlemedikleriniz varsa anımsatalım dedik.

1. One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) IMDB Puanı: 8.7

Ken Kesey’nin 1962 tarihli harika romanından, beyazperdeye muazzam şekilde uyarlanan One Flew Over the Cuckoo’s Nest, Türkçe adıyla Guguk Kuşu, bu yıl kaybettiğimiz usta yönetmen Milos Forman imzasını taşıyor. Başrolde Jack Nicholson’ın devleştiği film, cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan Randle P. McMurphy’nin hikayesini anlatıyor. Beş Oscar’lı filmde Nicholson’a Louise Fletcher, Will Sampson ve Danny Devito ve Michael Berryman eşlik ediyor.

2. Memento (2000) IMDB Puanı: 8.5

Christopher Nolan’ı tanıdığımız ve muazzam yeteneğinin farkına vardığımız Memento, kısa süreli hafıza kaybından muzdarip bir adamın, karısının katilinin peşine düşmesini merkeze alıyordu. Guy Pearce’ın tüm vücudu dövmelerle kaplı Leonard rolünde etkileyici bir performans gösterdiği filmde ona Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano eşlik ediyor.

3. Psycho (1960) IMDB Puanı: 8.5

Korku ustası Alfred Hitchcock imzasını taşıyan Psycho efsane duş sahnesiyle sinemanın unutulmazları arasına girmiş bir klasik. Sinema tarihinin en iyileri arasında gösterilen film, annesinin baskısı altında yaşayan Norman Bates’in hikayesini anlatıyor. Başrollerde Anthony Perkins, Janet Leigh ve Vera Miles var.

4. American Beauty (1999) IMDB Puanı: 8.4

AMERICAN BEAUTY, Kevin Spacey, Mena Suvari, 1999

AMERICAN BEAUTY, Kevin Spacey, Mena Suvari, 1999
Orta yaş krizindeki Lester Burnham’ın liseli kızının en yakın arkadaşını takıntı haline getirmesini konu alırken, depresyonun sıradan bir adama neler yapabileceğini gözler önüne seriyor. Beş Oscar’lı Sam Mendes filminin başrolünde ise Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch ve Mena Suvari yer alıyor.

5. Taxi Driver (1976) IMDB Puanı: 8.3

Vietnam Savaşı’nın izlerini silememiş bir asker olan Travis Bickle’ın, geceleri taksi şoförlüğü yapmaya başlamasıyla gittikçe daha da bozulan akıl sağlığını kusursuz bir şekilde işleyen Taxi Driver bir Martin Scorsese klasiği. Robert de Niro Travis rolünde devleşirken, küçük Jodie Foster da harikalar yaratıyor.

6. A Beautiful Mind (2001) IMDB Puanı: 8.2

 

Türkçe’ye Akıl Oyunları adıyla çevrilen dört Oscar’lı film, dahi ama asosyal bir matematikçi olan Nobel Ödüllü John Nash’in gerçek hayat hikayesini anlatıyor. 30 yaşına geldiğinde şizofreni belirtileri göstermeye başlayan Nash’i başarıyla canlandıran Russell Crowe, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday olmuştu. Yönetmen Ron Howard ve Jennifer Connelly ise heykelciği eve götürmeyi başarmıştı.

7. We Need to Talk About Kevin (2001) IMDB Puanı: 8.2

Geçen yıl You Were Never Really Here ile sinemaseverlerle buluşan İskoç yönetmen Lynne Ramsay, 2011’de We Need to Talk About Kevin ile gönülleri fethetmişti. Lionel Shriver’ın romanından uyarlanan film, anne-oğulun problemli ilişkisine odaklanıyor ve anti sosyal davranış bozukluğunun kişinin en yakınındakilere nasıl zarar verdiğini gözler önüne seriyor. Tilda Swinton her zamanki gibi muhteşem!

8. Shutter Island (2011) IMDB Puanı: 8.1

Martin Scorsese imzasını taşıyan film, iki polis memurunun, bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine soruşturma yapmak amacıyla tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü hastaneye gitmesi üzerine kurulu. Scorsese’nin favorisi Leonardo DiCaprio’nun başrolde olduğu filmde ona Mark Ruffalo, Ben Kingsley ve Michelle Williams gibi isimler eşlik ediyor.

9. Black Swan (2010) IMDB Puanı: 8.0

Akıl sağlığını yitirmemeye çalışan balerin Nina’nın karanlık zihnini merkeze alan Black Swan, insan aklının en karanlık yönlerini beyazperdeye yansıtmayı seven yönetmen Darren Aronofsky imzasını taşıyor. Natalie Portman’ın hafızalara yer eden performansı En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’yla taçlandırılmıştı.

10. Rain Man (1988) IMDB Puanı: 8.0

Dustin Hoffman ve Tom Cruise’un başrolleri paylaştığı dört Oscar’lı filmin yönetmeni Barry Levinson. En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Orijinal Senaryo kategorilerinde heykelciği kucaklayan Rain Man, otistik dahi Raymond ile hovarda kardeşi Charlie’nin hikayesini anlatıyor. Hoffman’ın unutulmaz bir performans sergilediği filmin Hans Zimmer imzalı müzikleri de Oscar kazanamasa da hafızalara yer etmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here