PAYLAŞ

Bazı günlük alışkanlıklarımızı geliştirerek sağlık konusunda hem güçlenebilir hem de hastalıklardan korunabiliriz.

Sağlığınızı Güçlendirmenin ve Bazı Hastalıklardan Korunmanın Az Bilinen 7 Yolu

Günlük rutinimizde yapacağımız bir kaç değişiklik ile hem fiziksel hem de Mental olarak kendimizi daha iyi hissedebiliriz.

Faydalicerik.net sunar;

1- Yatağın başına güller koymak

Gülleri neredeyse herkes sever. Bunun temel nedeni güzelliği ve eşsiz kokusudur. Eğer yatağımızın başına gül koyarsak bizim içni iyileştirici etkiye de sahip olabilir. Yapılan bir çalışmaya göre güllerin kokusunun daha iyi bir uyku ve daha güzel rüyalar sağladığı belirlenmiştir.

Gülün barındırdığı güzel koku beynimizin duygusal kısmının iyi anılara yönelmesini sağlıyor bu da beraberinde iyi rüyaları getiriyor.

2- Sağ kolunuzdaki benler

Vücudunuzun oluşmaya başlayan cilt kanserinin belirtilerini sadece benlerinizi gözlemleyerek fark edebilirsiniz Yapılan araştırmalara göre, ben sayımının aslında cilt kanserinin olasılığını ön görebildiğini belirlenmiştir.

3- Bilgisayara yazmak yerine kağıda yazmak

Kağıt ve kalemin arka koltuğu aldığı bu hızlı tempolu dünyada, el ile yazmanın avantajlarını geri getirmek istiyoruz. Newsweek’e göre, yazı, beynimizin farklı bölümlerini aynı anda birleştirerek işleri daha iyi hatırlamamıza yardımcı oluyor. Bilgisayarda yazmaya kıyasla,  kağıda yazmak her zaman daha doğru tercih gibi duruyor.

4- Sarılmak

Artık yeni atasözü “sarılma olan eve doktor girmez.” Sadece sağlığınızı korumakla kalmıyor ayrıca sizi daha mutlu ediyor. Ünlü profesör Sheldon Cohen “Sarılmak, stresten dolayı oluşan soğuk algınlığı riskini azaltıyor” demiştir.

Sarılma, stresden kurtulmamıza yardımcı olur ve diğer insanlarla olan bağımızdan sorumlu olan oksitosin adlı bir hormon salgılar.

5- Aynı yatak takımıyla uzun süre uyumayın

Eğer yatak, çarşaf takımınızda temizliğe çok dikkat etmiyorsanız vakit gelmiş demektir.

Uyurken vücudunuz birçok işlemden geçer, bunun içerisinde ölü cilt hücrelerinin ayrıştırılması, terlemek ve buna benzer salımlar oluşur. Özellikle yatak partneriniz varsa 1-2 haftada bir çarşaf takımlarınızı ve yatak takımlarınızı değiştirmek faydalı olacaktır. Ayrıca yatağınızın üstüne koyduğunuz şeylere de dikkat etmenizde yatağınızın titizliği açısından fayda var. Kısaca yatağınıza laptop, telefon, kitap gibi başka yerde durması gereken şeyleri koymaktan çekinin.

6- Lenslerinizle sakın uyumayın

Bazen lenslerinizi çıkartmakla uğraşmadan hatta yatağa bile gitmeye üşenerek koltukta biraz kestirmek isteyebilirsiniz. Ancak lens kullanıyorsanız kesinlikle bu davranıştan vazgeçmelisiniz. Konakt lenslerinizle uyumak kornea neovaskülarizasyonunu tetikler, bu da gözlerinizin lens kullanmanızı tamamen engellemesine sebep olabilir. Bunun dışında kırmızı göz sorunları, kornea ülseri, göz pembeleşmesi ve buna benzer ciddi hastalıklara sebep olabilir. Bu yüzden kendi iyiliğiniz için kendinize biraz zaman ayırarak lensleriniz çıkartın.

7- Okuyun

Okumanın sayısızca avantajı vardır. Neredeyse her türlü stresle başa çıkmanızı sağlayabilir, modunuzu yükseltir ve kortizol adı verilen stres hormonundan kurtulmanızı sağlar. Birçok araştırma müzik dinlemenin veya kitap okumanın stres seviyesini azalttığını saptamıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here