PAYLAŞ

Tercih ettiğimiz gıdalar sadece sağlığımıza değil dış görünüşümüze de etki ediyor.

Sağlıklı bir cilt için mutlaka tüketmeniz ve uzak durmanız gereken 4 besini sıraladık.

1. EN İYİ

Zeytinyağı: Zeytinyağı yüzyıllardır kadınların bakım rutinleri arasında yer alıyor. Zeytinyağını hemen her yemeğinize dahil edebileceğiniz gibi direk olarak cildinize de uygulayabilirsiniz.

EN KÖTÜ

Beyaz ekmek: Beyaz ekmek sadece kilo almanızı sağlamaz aynı zamanda yüksek karbonhidrat içeriği ile cilde de zarar verir. Glisemik indeksi yüksek olan beyaz ekmek akne oluşumunu tetikler.

2. EN İYİ

Avokado: Cilt için en doğal nemlendiricilerden biri olan avokado, sağlıklı yağlarla dolu. Yaşlanma karşıtı olan bu meyveyi kahvaltılarınıza ve salatalarınıza dahil edebileceğiniz gibi evde hazırladığınız yüz maskelerine de ekleyebilirsiniz.

EN KÖTÜ

Tatlı: Tatlıyı porsiyon kontrolü yaptığınız sürece tüketmenizde bir sakınca yok. Ancak öğününüze ekleyeceğiniz eksta bir top dondurma ya da fazladan bir dilim kekin sadece göbeğiniz değil, cildiniz üzerinde de doğrudan etkisi var.

3. EN İYİ

Domates: Yüksek oranda antioksidan içeren domates aynı zamanda cildi güneşten koruyarak leke oluşuma engel olur.

EN KÖTÜ

Kızarmış yiyecekler: Kızarmış gıdaları tükettiğimiz zaman zararlı yağlar vücuttan kolay kolay atılamaz. Bu yağlar da hem kalp hastalığına hem de ciltte deformasyonlara neden olur.

4. EN İYİ

Ceviz: Vejetaryanların omega 3 yağ asitlerini alabildiği müthiş besinlerden biri olan ceviz, egzama oluşumunu da önler.

EN KÖTÜ

Yapay tatlandırıcılar: Şekerden daha zararlı bir şey varsa o da yapay tatlandırıcılardır. Yapay tatlandırıcılar kaloriyi azaltabilir ancak bu azaltma cilt sorunları olarak geri döner. Yapay tatlandırıcılar ciltte sivilce, leke ve tahrişe neden olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here