PAYLAŞ

Ramazan başlıyor! İlk sahur bu gece itibariyle yapılacak. Beslenme bu dönemde son derece önemli, özellikle zaman dilimlerinin uzun olduğu bu zamanlarda gücünüzü zayıflatacak ve midenizi sıkıntıya düşürücek şeylerden kaçınmanız gerekiyor.

Her şeyden önce SAHURA KALKIN!

Sahura kalkmasam olur diye düşünmeyin. Bunu yapan çok ciddi bir kesim var ancak sahurda kalkmak son derece faydalı ve yapmanız gereken bir şey. Manevi kısmını olduğu kadar beslenme ve sağlık açısından da sahur yapmak son derece önemlidir, bu sebeple mutlaka sahura kalkın.

Kahvaltılık Seçimler İyi Olabilir!

Ağır yemekten kaçınmak son derece önemli. 16-17 saatlik bir dilim olduğunu unutmamak gerekir. Yumurta, peynir protein açısından sizi destekler ve tok hissetmeniz açısından da destekleyicidir.

Benim Tercihim Yemek Diyenler

Sahurda yemek tercihi olanlar içinse, ızgara iyi bir tercih olabilir. Et, tavuk olabilir yağlı olmasınlar mümkünse az yağlı. Yanında yine zeytinyağlı yemeklerde olabilir. Tam tahıllı ekmekleri tercih edin.

Bunların yanı sıra çorba, yoğurt ve meyve çok iyi tercihler olacaktır. Su tüketiminiz de son derece önemli düzenli ve ara ara son zamana kadar su için. Salatalık su bakımından da çok zengin dolayısıyla salatasız sahur olmaz!

Sahurda Yapılmaması Gerekenler ve Tavsiyeler!

  • Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun!
  • Yemeği yedikten sonra hemen yatmayın!
  • Su tüketimini iyi ayarlayın bunun yanı sıra meyvelerden de destek alın. Suyu iyi tüketmezseniz gününüz zor geçecektir!
  • Sizi susatacak ve midenizi yakacak gıda ve her şeyden uzak durun!

  • Süt içebilirsiniz.
  • Ceviz varsa bir avuç yiyin. Ancak tuzlu fıstık gibi sizi susatacak kuruyemişleri sahurda tercih etmeyin.
  • Sahurda hamur işleri ve kızartmaları kesinlikle önermiyoruz. Kötü beslenirseniz kısa bir süre sonra zorlanmaya başlayacaksınız ve gününüz çok sıkıntılı geçecek.
  • Tuzdan uzak durun!

Ne kadar iyi beslenirseniz o kadar iyi hissedersiniz. Ramazan sofranız bereketli olsun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here