PAYLAŞ

Yemeklerinize kattığı lezzet kadar; sağlığınıza da değerli bir katkısı olan sarımsak pek çok toplumda sağlıkla eş değer tutulmuştur.

Sarımsağın Sağlığınıza 7 Güçlü Etkisi!

1. Akne Tedavisi

Sivilce ve deri hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. 2009′ da yapılan bir çalışmaya göre ayrışmış haliyle – sülfenik asit – allisin radikallerle hızlı bir reaksiyon oluşturur.

2. Saç Dökülmesini Tedavi edebilir.

Sarımsak aşırı yüksek kükürt içeriği ve keratin içeriği ile saç protein oluşur. Bu, zengin içerik büyümeyi tetikler. 2007 yılında yapılan çalışma; Hindistan Dermatoloji bilimdalı yeniden saç büyümesini teşvik etmek için etkili olabileceğini söylediler.

3. Soğuk Algınlığına Karşı Savaşır

Sarımsak hastalık dönemlerinde sağlık yardımı olarak görev yapabilir. Rene Ficek , tescilli diyetisyen ve Illinois Seattle Sutton Sağlıklı Beslenme uzmanı anlattı. Günde bir diş sarımsak virüsleri yenmek için faydalı olabilmektedir.

4. Kan Basıncını Düşürür

Günde bir sarımsak takviyesi kan basıncınızı normal seviyede tutmanıza yardımcı olabilir. Pakistanda yapılan bir çalışma kan basıncını düşürdüğüne dair bulgular bulmuştur.

5. Kalp Hastalık Riskini Düşürür

Sarımsak, toplam LDL kolesterolü düşürerek kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan, 2000 yılındaki bir çalışma, sarımsağın yüksek seviyelerde orta düzeyde azaltılan kolesterol düzeyleri olan kişilerde toplam kolesterol düzeyine etkisi olduğunu bulmuştur.

6. Fiziksel Performansı Geliştirir

Sarımsak, egzersiz kapasitesini arttırmaya ve egzersize bağlı yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir. Ficek, “Sarımsak eski kültürlerde yorgunluğu azaltmak ve emekçilerin çalışma kapasitesini arttırmak için uzun bir geçmişe sahip” dedi. Sarımsak yağı, kalp hastalığı olan kişilerin egzersiz kapasitesini artırdığı belirlendi.

7. Kemik Sağlığını İyileştirir

Alkalize bitkiler çinko, manganez, vitamin B6, vitamin C gibi kemik-sağlıklı besinler ile doludur. Risa Groux , bütünsel bir beslenme ve ChazzLIVE uzmanı kalsiyum emilimini arttıran antitoksidanlar içermektedir.

Sarımsak, kadınlarda östrojen artışı ile kemik kaybını azaltabilir. 2007 yılında yapılan bir çalışmada , sarımsak, sağlıklı, güçlü kemikler için yapı taşları olarak işlev gören besin maddeleri içerdiği ortaya çıkmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here