PAYLAŞ

Suyun sağlık için ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Su insan bedeninde organların düzgün çalışması ve enerjinin doğru kullanılması için oldukça faydalıdır.

Ciltten böbreğe her bir organ için ayrı ayrı öneme sahip olan sıcak suyun faydaları içinde bilinmeyen yada fark edilmeyen başka birçok faydasının olduğunu biliyor muydunuz?

Sıcak Su İçmenin Bilinmeyen Faydaları

Çevrenizde özellikle kadınlar başta olmak üzere birçok insanın sabahları uyanır uyanmaz ılık 1 bardak su içtiğini göreceksiniz. Bazıları bu konuyu abartmış olsa da aslında farkında olmadan birçok faydasından yararlanmaktadırlar.

İşte sıcak suyun faydaları ve mucizeleri;

  • Sıcak su içmek özellikle kilo kontrolünde oldukça önemlidir. Fazla yağlar ile savaşmada metabolizmayı hızlandırarak daha etkili bir zayıflamaya yardımcı olmaktadır.
  • Sıcak su ile kilo vermek için her gün kahvaltıdan en az yarım saat önce 1 bardak limonlu sıcak su içmek faydalı olacaktır.
  • Sıcak su cilt sağlığı üzerine de oldukça etkilidir. Özellikle sivilce ve siyah noktaların temizlenmesinde sıcak suyun önemi büyüktür. Çünkü sıcak su gözeneklere derinlemesine hitap ederek arındırmaya yardımcı olur.

  • Sıcak su bedende metabolizmayı hızlandırır ve aynı zamanda yağ hücreleri ile savaşır.
  • Sıcak suyun faydaları arasında en çok tercih edilmesinin kilo kontrolü olduğu bir gerçektir. Burada sıcak suyun mideyi terk etme hızıda büyük önem taşımaktadır. Sıcak su soğuk suya oranla mideyi daha geç terk etmesinden dolayı daha geç acıkmaya neden olmaktadır.
  • Özellikle mevsimsel gribal enfeksiyonlarda burun ve boğaz tıkanmalarında boğazın yumuşamasında sıcak su çok etkilidir. Boğazı yakmayacak şekilde ılık bir bardak suyun içine 1 çay kaşığı bal koyarak içerseniz boğazınız kısa bir süre sonra rahatlayacaktır.

  • Kadınların en zor zamanlarından birisi olan regl dönemlerinde sıcak su büyük bir kurtarıcıdır. Sıcak su regl sancılarını azaltma ve kasları gevşetme özelliğine sahiptir.
  • Sıcak suyun detoks etkisi yine bilinen önemli özelliklerinden birisidir. Sıcak su metabolizmayı hızlandırıp idrar miktarını artırmaktadır. Böylece detoks etkisi yaratmaktadır.

Su içmenin saymakla bitmeyen faydalarından yararlanmak için günde en az 2 litre su tüketmek önem arz ediyor. Sıcak suyun faydaları için sıcaklık derecesi ve tüketim miktarını da yine dikkat etmeyi unutmayın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here