PAYLAŞ

Sık idrara çıkma hissi hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Eğer sık idrara çıkma sorunu yaşıyorsanız, ev çözümleri ile sorununuza çare bulabilirsiniz.

Sık İdrara Çıkma Neden Olur, Çözüm Önerileri

Sık idrara çıkma, ciddi böbrek komplikasyonları için bir uyarı işareti olabilir. Erkeklerde prostat sorununun belirtisi olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları, sistit, diyabet veya gebelik de sık idrara çıkma nedenleri arasındadır.

Sık idrara çıkma sorununuz var ve doktora gitmek istemiyorsanız, hafif semptomlar için aşağıda vereceğimiz önerileri deneyebilirsiniz. Sorun devam ederse bir doktora görünmeniz gerekebilir.

  1. Kızılcık suyu

Kızılcık suyu, en iyi ilaçlardan biridir. İdrar yolu enfeksiyonları çoğunlukla sık idrara çıkmaya yol açar. Bu nedenle, her gün bir bardak taze kızılcık suyu içmeniz önerilir. Hazır kızılcık suyu yerine evde doğal kızılcık suyu yapmanız daha etkili olacaktır. 600 gr taze kızılcık ve altı bardak suyu kaynatın. İsterseniz şeker ekleyerek içebilirsiniz.

  1. Bal ve fesleğen suyu

Bal ve fesleğen suyu sık idrara çıkma oranını azaltır. Dört fesleğen yaprağıyla bir kaşık balı aç karnına tüketin.

  1. Yoğurt

Sık idrara çıkma problemini azaltmak için yemeklerle birlikte yoğurt tüketin. Yoğurt, mesane içindeki zararlı bakterilerin büyümesini önlediği için etkilidir.

  1. Bol su içmek

Su içmek, sık idrara çıkmaya neden olan böbreklerdeki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kafein mesaneyi uyarır ve diüretik olarak davranır. Kafeinin alınması idrar üretimini artırır. Dolayısıyla akışı engellemek için kafeinsiz kahve ve bitki çaylarına geçin.

  1. Karbonat

Yarım çay kaşığı karbonatı 250 ml suyla karıştırın. Karbonat alkalidir ve idrarın pH dengesini düzenler. Mesane tahrişini ve sık idrara çıkma problemini azaltmaya yardımcı olur.

  1. Uçucu yağlar

Sandal ağacı ve çay ağacı yağını eşit miktarda karıştırın ve karın bölgesine masaj yapın.

  1. Kegel egzersizi

Mesaneyi kontrol eden pelvik kasları güçlendiren Kegel egzersizi de deneyebilirsiniz. Asidik gıdalar, kafein, alkol ve stresi azaltarak sık idrara çıkma sorununu durdurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here