PAYLAŞ

Her ne kadar pişmemiş pirincin rengi siyah olsa da piştiğinde mor bir renk alır. Vitamin ve mineraller açısından en zengin besinler arasındadır.

Siyah pirinç yani yasak pirinç, besleyici değeri çok yüksek bir pirinç cinsidir. Antik çağlardan beri Çinliler tarafından tüketilmekte olan siyah pirinç, çok az yetiştiği için sadece imparatorların yemesine izin verilirmiş, o nedenle de yasak pirinç diye anılırmış.

Siyah Pirinç Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bir kaşık siyah pirinçte bulunan antioksidan etki, bilinen en kuvvetli antioksidan olan böğürtlenden bile çok daha yüksek düzeydedir. Bu antioksidan etkisi nedeniyle, siyah pirincin faydaları arasında ilk sırada, yaşlanma geciktirici özelliği geliyor. Bir bardak pişmiş siyah pirinçte sadece 160 kalori var. Siyah pirincin içeriğinde bulunan şeker miktarı ise, oldukça düşüktür.

Glisemik indeksi düşük, lif oranı yüksek ve glütensiz siyah pirinç, diyet listelerinde de rahatlıkla yerini alıyor. Bir bardak siyah pirinçte, 10 gram protein, yüksek oranda antioksidan ve demir, fosfor, çinko bulunur.

Siyah pirincin faydaları arasında, kalp sağlığını koruması, kronik hastalıkların tedavisinde etkili olması, diyabet hastalığında şeker dengesini sağlaması, kilo vermeye yardımcı olması, vücuttaki toksit maddelerin atılımına yardımcı olması sebebiyle, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirmesi, kabızlık, şişkinlik gibi sindirim sorunlarını düzenlemesi ve en önemli etkilerinin başında ise yaşlanma karşıtı olması sıralanabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here