PAYLAŞ

Mevsim değişikliğinden etkilenebiliyoruz ve hasta oluyoruz. Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, soğuk algınlığı, kas yapmak ve kilo amacıyla birçok farklı durum için uygun içecekler olduğunu belirtti.

Sonbaharda Sağlık Sorunu Yaşamamak İçin Tavsiyeler

Pınar Kural Enç, direnci güçlendirmekten, soğuk algınlığını geçirmeye, kas yapmaktan, kilo vermeye kadar birçok farklı durum için uygun içecekler olduğunu belirtti.Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Sonbahar döneminde terleme nispeten azaldığı için direkt olarak bu durumdan sıvı alımı da nasibini almakta ve bu durum uzun vadede halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi durumlara yol açmaktadır.

Benzer bir etki de kış aylarından ilkbahara geçişte sıvı kaybının artmasına paralel olarak, kayıpların karşılanamaması ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Her iki durumda da bahar yorgunluğu şeklinde yorumlanan bu durumun vücudumuzdaki sıvı dengesi ile yakından ilişkisi bulunmaktadır.” diyerek şu bilgilere yer verdi:“ Son yapılan çalışmalarına göre sıvı tüketimi yetişkin bir bayanın günde 2,7 lt, erkeğin 3,7 lt sıvı alması önerilmektedir. Suyun yanı sıra içilen çay, kahve, bitki ve meyve çayları, maden suyu, meşrubatlar, meyve suları, süt, ayran, kefir hatta çorba gibi sıvıların da günlük ihtiyacı karşılamadaki etkisi göz ardı edilmemelidir. Pek çok bilimsel çalışmada kafeinin tek seferde 250-300 mg alınmadığı taktirde, vücutta diretik etki yaratmadığını söyleyebiliriz. O zaman içecek diyip geçmeden, özel durumlarda tercih edeceğimiz sıvı çeşitlerine beslenme programımızda yer verdiğimiz zaman hem kilo kaybı hem kilo kontrolü ile birlikte mevsim geçişlerinde de kendimizi çok daha rahat ve mutlu hissedebilirsiniz.

Toksinlerden Arının; Güne uyanır uyanmaz ılık bir bardak su içerek başlayın ve vücudumuzu tüm toksinlerden arındırın.

Kas yapmak için; Süt veya ayran tüketin.

Kilo vermek için; Öncelikle kış ayları başladığı dönemde aktivite azaldığı ve aynı zamanda metabolizma da yavaşladığı için kilo kontrolü için düşünürsek; yeşil çay hatta içine taze limon sıkılarak içilen yeşil çayın hem yağ yakıcı hem de metabolizma hızlandırıcı etkisi var.

Yorgunluğu atmak için; Taze sebze suyu yorgunluğu atmaya birebirdir.

Krampları geçirmek için; Maden suyu içine nane veya maydonoz koyarak içerseniz faydasını hissedeceksiniz.

Mide Bulantısı için; Nane ve ayva kabuğu kaynatarak mide bulantınızı hafifletebilirsiniz.

Soğuk Alğınlığı için; Ihlamur-adaçayı tüketmenizde fayda var.Ağız yaralarız için;Isırgan yaprağı çayı acılarınızı hafifletecektir.Uyumak için ; Sıcak bir bardağa yağsız süt ve içine çubuk tarçın atarak içebilirsiniz.

Gerginliği atmak için; Bahar yorgunluğu ve gerginlik- stresten uzaklaşmak için sıvı ile kendimize çözüm bulabiliriz, sarı kantaron çayı yaprak halinde 2 dk kaynar suda demlenmesi yeterli olacaktır. Aynı şekilde şu an yer alan relaxive çayı da birçok bitki karışımından oluşmaktadır. Melisa çayından da faydalanabilirsiniz.

Sindirim için; Kefir içerek sindirim sistemimizin daha düzenli çalışmasını sağlar ve kemik yoğunluğunun korunmasında etkilidir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here