PAYLAŞ

Özellikle siyah çay sadece vazgeçilmez tadıyla değil, temizlik, sağlık ve ferahlık için de birebir. İşte uzmanların siyah çayla yaratacağınız harika sonuçlar için önerileri.

1. Birkaç poşet çayı limon ya da naneyle birlikte çekmecelerinize, klozete hatta ayakkabınıza koyduğunuzda kötü kokuları giderecektir.

2. Kuru çay yapraklarını karbonatla birlikte kokan halınıza serpin ve 20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra halınızı süpürgeyle temizleyin. Çay ve karbonat halılarınızdaki kokuları emecek ve lekeleri temizleyecektir.

3. Demlendikten sonra soğutulmuş herhangi bir tür çayı bir sprey tüpüne doldurun ve yüzünüze, kollarınıza, cildinizin istediğiniz yerine sıkın. Bu cildinizin nem derecesini korur, kurumasını önler ve tazelenmesini sağlar. Uzmanlar özellikle yeşil çayın tercih edilmesinin daha faydalı olacağını belirtiyor. Sprey yerine bir top pamuk ya da pet de kullanabilirsiniz.

4. Kullanılmış çay poşetini tekrar demleyin ve sıvıyı aynalarınıza, camlarınıza ve diğer cam yüzeylere sıkın. Temiz ve tüy bırakmayan bir bezle silin, tüm lekelerin temizlendiğini göreceksiniz.

5. Birkaç çay poşetini kaynamış ve geniş bir kaptaki buharlı suya atın, yüzünüzü başınıza bir havlu geçirerek bu kaba yaklaştırın. Bu yüzünüzdeki gözeneklerin açılmasını ve cildinizin nemlenmesini sağlayarak mükemmel sonuçlar yaratabilir.

6. Açık demli, kaynamadan ocaktan indirilmiş çayı ahşap yüzeyleri ve mobilyalarınızı temizlemek ve parlatmak için kullanabilirsiniz.

7. Kullanılmış çay poşetlerini buzdolabında soğuttuktan sonra gözlerinize kapatıp bir süre dinlenin, bu gözlerinizin altındaki siyah leke oluşumunu önleyecek ve temizleyecektir.

8. Tavalarınıza nemli siyah çay poşetini sürdüğünüzde uzun süre yeni kaldıklarını fark edebilirsiniz.

9.Banyonuzda bir ya da iki poşet çay bırakın ve keyifli bir banyo deneyimine hazır olun. Çaydaki antioksidanlar cildinizin nemlenmesine ve yumuşamasına yardımcı olacaktır. Uzmanlar bunun için özellikle yasemin ve papatya çaylarını öneriyor.

10. Çay poşetindeki fazla suyu sıkın ve poşetleri erimiş mum lekelerine sürün. Mum lekeleri hemen kaybolacaktır.

11. Kullanılmış ve soğutulmuş çay poşetleri cildimizdeki kaşıntılı kızarıklar için de birebir. Poşetleri kızarıklıkların üstüne sürdüğünüzde kısa sürede rahatlayabilirsiniz.

12. Siyah çayla terbiye ettiğiniz en kalın kesimli et bile piştikten sonra ağzınızda kolayca eriyecektir. Dört yemek kaşığı siyah çay otunu sıcak suyun olduğu çaydanlığa koyun. Beş dakika bekleyerek demleyin. Çayın yapraklarını süzerek suyu yarım bardak kahverengi şekerin içine dökün. 3 adet terbiyeli eti derin tavaya ya da güvece koyun. Bardaktaki sıvıyı ete dökün ve 90 dakika boyunca 325 derecede pişirin. Leziz bir et yemeği deneyimi sizi bekliyor.

13. Bir ya da iki tutam tuzu bir fincan nane çayıyla karıştırıp için. Nanenin antiseptik özelliği diş ağrınızı hafifletecektir.

14. Evdeki bitkilerinizi demlendikten sonra kalan soğuk çayla suladığınızda ya da çay otlarını toprağa yerleştirdiğinizde çayın içindeki nitrojen çiçeklerinizin daha canlı ve güzel görünmesini sağlayacaktır.

15. Demlenmiş ve soğumuş çay poşetlerinden birini elinizdeki siğilin üzerine koyun ve 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ilkini kaldırıp ikinci poşeti de siğilin üzerine koyun ve yirmi dakika kadar bekleyin. Bu şekilde düzenli olarak uyguladığınız terapinin birkaç gün sonra sonuç verdiğini ve siğilin önce siyahlaşıp sonra da kaybolduğunu göreceksiniz.

16. Bir çay poşetini zorlu lekelerin olduğu tavaya ya da tabağa yerleştirin ve sıcak su ekleyin. Sabaha kadar bekleyin ve lekelerin nasıl kolayca çıkacağını kendi gözlerinizle görün.

17. İki fincanlık çay demleyin ve tamamen soğumasını bekleyin. Duşa girmeden önce bu çayı tüm saçınıza ulaşacak şekilde dökün. Normal şekilde şampuanlı kremli duşunuzu alın ve saçlarınızın nasıl güçlenip ışıldadığını görün.

18. Tıraş olurken yüzünüzde istemeden oluşan kesik izlerine de kullanılmış poşet çayı koyun ve poşet yaradaki kanı emene kadar bekleyin. Böylece hem yaranın tıraştan sonra tekrar kanamasını önlemiş hem de yaranın kısa sürede iyileşmesini sağlamış olursunuz.

19. Islak bir çay poşetini aşı ya da iğnenin yapıldığı yerde bir süre tuttuğunuzda enjeksiyondan kaynaklanan ağrının kısa sürede geçtiğini hissedebilirsiniz.

20. Demlenmiş çay yaprakları ya da poşetleri gübrenin ayrışmasına yardımcı olur. Bu yüzden çay atıklarınızın çöp yerine gübre karışımına gittiğinden emin olun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here