PAYLAŞ

Tom Hanks’in 18 yaşında ünlü yönetmen George Roy Hill’e yazdığı mektuba rastladım. Gerçekten ne istediğini bilmenin ve meslek seçiminin doğru zamanda yapılmasının öneminin ne kadar doğru olduğuyla ilgili harika bir deneyim diyebilirim.

Tom Hanks’in 18 Yaşında Yazdığı İş Başvuru Mektubu

Tom Hanks’in 18 yaşında ünlü yönetmen George Roy Hill’e yazdığı mektubun orjinali aşağıdadır. Hemen devamında Türkçesini paylaşıyor olacağım.

Mektubun ingilizce hali,

Dear Mr. Hill,

Seeing that… I have seen your fantastically entertaining and award winning film “The Sting,” Starring Paul Newman and Robert Redford, and enjoyed it very much, it is all together fitting and proper that you should “Discover” me. Now, right away ı know what you are thinking: ‘Who is this kid?’ and I can understand your apprehensions. I am a nobody. No one outside of skyline high school has heard of me. My looks are not stunning. I am not built like a greek god, and I can’t even grow a mustache, but ı figure if people will pay to see certain films… They will pay to see me.

Let’s work out the details of my discovery. We can do it the way lana turner was discovered, me sitting on a soda shop stool, you walk in and notice me and  bango. I am a star.

Or maybe we can do it this way. I stumble into your office one day and beg for a job. to get rid of me, you give me a standin part in your next film. While shooting the film, the star breaks his leg in the dressing room, and, because you are behind schedule already, you arbitrarily place me in his part and  bango. I am a star.

All of these plans are fine with me, or we could do it any way you would like, it makes no difference to me! but let’s get one thing straight. Mr. Hill, I do not want to be some bigtime, Hollywood superstar with girls crawling all over me, just a hometown American boy Who has hit the big time, owns a Porsche, and calls Robert Redford “Bob”.

Respectfully Submitted,

Your Pal Forever,

Thomas J. Hanks,

Tom Hanks’in 18 Yaşında Yazdığı İş Başvuru Mektubu

Tom Hanks’in mektubunun Türkçe Hali;

Sayın Bay Hill,

Başrollerinde Paul Newman ve Robert Redford’un oynadığı inanılmaz eğlenceli ve ödüllü filminiz The Sting’i izledim ve çok beğendim. Taşların tam da yerli yerine oturduğunu belirterek şunu söyleyebilirim ki; “beni keşfetmelisiniz”.

Şimdi sizin ne düşündüğünüzü biliyorum (bu çocuk da kim) ve hak veriyorum. Ben hiç kimseyim! Skyline lisesi dışında adımı kimse duymadı. Büyüleyici bir görüntüm yok. Antik Yunan Tanrı’ları gibi bir vücuda sahip değilim ve hatta bıyık bile uzatamıyorum ama şunu fark ettim ki; insanlar bazı filmleri görmek için para ödeyeceklerse, beni görmek için de ödeyeceklerdir.

O zaman şu beni keşfetmenizin detaylarını konuşalım. Bunu Lana Turner’in keşfedilişi gibi bir yolla yapabiliriz; ben bir kafede tabure üzerinde otururum, siz içeri girersiniz ve beni fark edersiniz – Bingo- Artık bir yıldızım.

Ya da belki şöyle bir yolla yaparız. Bir gün yolum ofisinize denk gelir ve ben iş için size yalvarmaya başlarım. Siz de benden kurtulmak için bir sonraki filminizde bana ufak bir rol verirsiniz. Film çekimleri sırasında başrol oyuncusu soyunma odasında ayağını kırar ve siz de zaten proje takviminin gerisinde kaldığınız için pat diye rolü bana verirsiniz – bingo – artık bir yıldızım.

Bu planların hepsi bana uyar veya sizin istediğiniz başka bir şekilde de yapabiliriz, Benim için fark etmez. Ama bir noktada anlaşalım. Bay Hill, ben genç kızların üzerime yapıştığı büyük Hollywood yıldızlarından olmak istemiyorum. İstediğim; Amerikan mahallelerinden gelip voliyi vurmayı başarıp Porsche sahibi olan ve Rober Redford’a “bob” diye hitap eden biri olmak.

Hareke Geçmenin Önemi!

Henüz 18 yaşında olan birinin bu denli kararlı, tutarlı bir şekilde ne istediğini bilmesi ve o yönde çok basit ama bir o kadar da kusursuza yakın bir dilin kullanmasıyla harekete geçmesi takdire şayan. Ne yapmak istediğinize ne zaman karar verdiyseniz aslında hayat sizin için o zaman başlıyor. Geç kaldığınızda her şey için çok geç olabiliyor. Ancak yolun başındaysanız iyi bir kariyer ve gelecek için her şey sizde bitiyor. Dolayısıyla bir şeyler için harekete geçmeli ve isteğinizi duyurmalısınız.

Tabi bu mektubu dikkate alınmayabilirdi ya da farklı bir şekilde yaklaşılabilirdi. Bunun bir önemi yok. Yazmak ve göndermek ve sonrasında devam etmek tek önemli olan bu. İstediğiniz yolda sizi gül döküp kırmızı halıyla bekleyeceklerini mi sanıyorsunuz! Harekete geçin, çok geç olmadan…

Tom Hanks harika bir aktör ve harika oyunculuğuyla birçoğumuzu etkilemiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here