PAYLAŞ

Bir uçak kazası olayını aklımıza bile getiremeyiz ancak bu hiçbir zaman yaşamayacağımız anlamına gelmiyor.

Bir uçak görevlisi olan Cheryl A Schwartz olası bir kazada bilmemiz gereken ve uçaktan sağ salim çıkabilmemiz için bize bazı öneriler sunuyor.

Uçak Görevlisinden Kaza Anında Hayatta Kalma Önerileri!

Bazı öneriler bilindik olsa da aklımızda tutmamız çok önemli. Uçağın güvenlik kartını okumak, uçak güvenliği videosunu ve uçak görevlisinin talimatlarını dikkatle izlemek bu basit ama çok önemli detaylardan birkaçı. Ayrıca uçağın bize en yakın çıkışının nerede olduğunu bilmemiz, (genellikle arkamızda olur) büyük önem arz ediyor. Bu şekilde hızlı bir biçimde uçağı tahliye ederek büyük bir fark yaratabilirsiniz.

Schwartz ayrıca bunları söylüyor:

EN İYİ KORUMA POZİSYONUNU BİLİN. Eğer önünüzde koltuk varsa, ellerinizi çarpaz bağlayıp önünüzdeki koltuğa yaslayarak korunabilir ve kafanızı da ellerinizin içine alabilirsiniz. Kaza sırasında sallanacaksınız ancak bu yöntemle kafanız korunacaktır. Bu şekilde boyun sakatlığı riskini azaltmış olacaksınız. Eğer önünüzde hiç koltuk yoksa eğilebildiğiniz kadar eğilip dizlerinizin arkasından bacaklarınıza sarılın, tabi bu sırada kemeriniz çok çok çok sıkı bağlı olmalı.

BAVUL DÜŞMESİNDEN KORUNUN. Kafanızı, boynunuzu ve sırtınızı bir ceket, battaniye, mont veya buna benzer bavul düşmesinden sizi koruyabilecek herhangi bir şey ile koruyun.”

Son olarak, bizlere farklı ve çok önemli bir bilgi veriyor. Bu da herhangi birinin yönlendirmesini beklemeden aksiyon almak. Genellikle uçuş görevlisi insanları kazadan sonra yönlendirse de bu sizin kendi kafanızı kullanarak güvenle dışarı çıkmamanıza bahane değildir. Eşyalarınızı bırakın (çünkü o sırada çantanızı aramak hayatınızı kaybetmenize olabilir) ve size en yakın çıkıştan mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çıkın:

“Birçok kaza sonucunda hayatta kalınabilir. Ancak bu tür kazalarda araştırmacılar yolcuları çizik bile almadan kemerleri bağlı bir şekilde ölü buluyorlar. Bazen yolcular birinin onlara kemerlerini çözüp dışarı çıkmalarını söylemesini bekliyorlar veya ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bu yüzden gerektiğinde ne yapacağınızı bilmek çok önemli. Belki de yolcular yaşadıkları panik nedeniyle de koltuklarında donup kalmış olabilir. Bizler kaza anında bu tür yolcuları kurtarmak için uçağa geri girme konusunda eğitim alıyoruz. Ayrıca yetkili görevli de yolculara bakmak için uçağa girebiliyor. Ancak uçağa girilmesini imkansız yapan bir duman yoğunluğu veya yangın varsa maalesef uçağa geri girip bu insanları kurtaramıyoruz.”

Uçuştan önce üzerinize düşen her şeyi yaptığınızdan ve kontrol ettiğinizden emin olun. iyi uçuşlar dileriz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here