PAYLAŞ

Üzüm sirkesi, üzümden yapılan bir sirke türüdür. Tıpkı elma sirkesi gibi, üzüm sirkesinin de faydaları ve kullanım alanları saymakla bitmez. Gelin, temizlikten tedaviye kadar çok geniş bir alanda kullanılan sirkenin faydalarına hep birlikte bakalım!

1. Çok güçlü bir probiyotiktir

Uzmanlar, üzüm sirkesinin, bir avuç probiyotik hapından daha etkili olduğunu söylüyor. Probiyotikler bağırsak ve mide sağlığını korur ve kabızlık, ishal gibi hastalıkları önler.

2. Diş ağrılarına iyi gelir

Üzüm sirkesiyle gargara yapmak, diş ağrılarınızı geçirecektir.

3. Bağışıklığı güçlendirir

Böylece hasta olmanızı engeller.

4. Antioksidandır

İnsülin seviyesini düşürür ve uzun süre tok kalmanızı sağlar.

5. İştahı bastırır

İçerisindeki asetik asit sayesinde, iştahınızı kontrol altına alır.

6. Kolesterolü düşürür

Günde 1-2 kaşık sirke tüketiminin, kötü kolesterolü düşürdüğü yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

7. Baş ağrısına iyi gelir

Eğer üzüm sirkesini biraz suyla karıştırıp kaynatır ve buharını solursanız baş ağrılarınız azalır.

8. Cilt tahrişlerini engeller

Woman scratching arm.

Vücudunuzda oluşan tahriş ve kaşıntıları geçirmek ve yeniden olmasını engellemek için ılık bir duş aldıktan sonra tahriş olan bölgeye sürebilirsiniz.

9. Kepek oluşumunu engeller

Duştayken saçlarınızı üzüm sirkesi karıştırdığınız suyla durularsanız kepek oluşumunu önleyebilirsiniz.

10. Cilt yanıklarına iyi gelir

Güneş yanıklarının sebep olduğu ağrı ve sızıyı, üzüm sirkesi sürerek hafifletebilirsiniz.

11. Cilt lekelerini azaltır

Cropped shot of a beautiful young woman applying moisturizer to her skin in the bathroom at home

Üzüm sirkesi cildin temizlenmesini ve lekelerin azalmasını sağlar. Özellikle yağlı ciltlere çok iyi gelir, yağ miktarını azaltır. Suyla seyrelterek, tonik gibi, pamuk yardımıyla cildinizi temizleyebilirsiniz.

12. Kemikleri güçlendirir

Vitamin ve mineral bakımından çok zengin bir içeriği sahip olan üzüm sirkesinin kemikleri güçlendirdiği de kanıtlanmıştır.

13. Kansızlığa iyi gelir

Sirkenin içerisindeki B12 vitamini ve folik asidi, vücudun kolayca emebileceği bir formda olduğu için kansızlığa, özellikle de anemiye karşı bire birdir. Asit seviyesi yüksek olduğu için seyreltilerek tüketilmesi gerektiğinden, bir bardak ılık ve ballı suyun içerisine bir yemek kaşığı kadar sirke koyup içebilirsiniz.

14. Selülit, varis ve siğillere iyi gelir

Her zaman kullandığınız nemlendiricinin içerisine, 1 yemek kaşığı kadar sirke ekleyerek, problemli olduğunu düşündüğünüz bölgelere, her gün düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

15. Temizlikte kullanılır

Ekolojik temizlik yapmayı tercih eden veya kimyasallara alerjisi olan insanlar için bire birdir sirke. Amerika’daki bazı hastanelerin temizliği bile sirkeyle yapılır, çünkü sirke o kadar güçlüdür ki bazı mikropları, değdiği anda yok eder. Tıpkı yüzey temizleyici gibi, sirkeyi de suyla karıştırarak kullanabilir ve hem parlak hem de tertemiz bir yüzey elde edebilirsiniz.

16. Kireci söker

Kireçlenmiş olan ısıtıcılarınızın içerisine suyla karıştırdığınız üzüm sirkesini ekleyip kaynatırsanız, kireçlerin çözüldüğünü göreceksiniz.

17. Ağız içi yaralarına iyi gelir

Antibakteriyel özelliğe sahip olan sirke sayesinde ağzınızda oluşan ve tadınızı kaçıran yaralardan kurtulabilirsiniz. Dişinizi fırçaladıktan sonra, her seferinde, biraz suyla seyreltilmiş sirkeyle gargara yaparsanız hem ağzınızdaki yaralardan kurtulabilir hem de daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

18. Siyah noktalara, çillere ve sivilce izlerine iyi gelir

Seyrelterek, tonik gibi kullanabileceğiniz sirke sayesinde, cildinizdeki istemediğiniz tüm lekelerden ve izlerden kurtulabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var ki, o da çok kuru ciltli insanlar tarafından kullanılmaması ve seyreltilmesi. Çünkü sadece sirke çok kuvvetli gelebilir ve teninize zarar verebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here