PAYLAŞ

Vücudumuzun saatini, beynimiz yönetiyor. Vücut sıcaklığımız, açlığımız, uykumuz hep bu düzene göre çalışıyor. Gözlerimiz ise biyolojik saatimizin aynası. Işıktan aldığı sinyalleri biyolojik saatimizin doğru çalışması için beynimize gönderiyor.

Biyolojik saat hakkında hakkında önemli bilgileri ve doğru çalışması için tavsiyeleri 12 madde halinde açıklıyoruz.

1. Uyanır uyanmaz ışıktan yararlanırız

Gözlerimizi sabah açtığımızda gözümüze gelen güneş ışığı hemen beynimize sinyal gönderir ve kendimize gelmeye başlarız. Işık aynı zamanda beynimize uykumuzu getiren melatonin hormonunu salgılanmasını durdurmasını söyler. Gün ilerleyip hava karardıkça vücudumuz melatonin hormonu salgılamaya tekrar başlar ve uykumuz gelir.

2. Bazılarımız kolay, bazılarımız zor uyanır

Çoğu insanın biyolojik saatleri aynı çalışır. Ancak bazılarımız çok daha çabuk uyanır işe ya da okula gitmek için sabırsızlanır. Bazılarımız da yataktan kolay kolay çıkamaz ve geceleri çok zor uyur. Bilim insanları, kolay uyuyan ve uyanan kişilerin biyolojik saatlerinin daha hızlı olduğunu, zor uyuyanların ise daha yavaş çalıştığını düşünüyor.

3. Yaşlandıkça biyolojik saatimiz değişir

Yeni doğan bir bebek günde 17 saat mışıl mışıl uyur. Ancak genç bir insanın genelde 10 saat kadar uykuya ihtiyacı var. Gençler, uzun süre uyumaya ve geç yatmaya daha çok eğilimli. Yaş ilerledikçe 7-9 saat uyku bir insana genelde yetiyor. 65 yaşın üstündeki kişiler ise herhalde daha çok zamanın değerini bildiklerinden biraz daha az uyuyabilirler.

4. Uyku düzenini bozmamak gerek

Hafta içi az uyuyup hafta sonu bunu telafi ederim diye düşünebilirsiniz. Ancak, hafta içi az uyumak, hafta sonu çok uyuyarak telafi edilmez. Siz hafta içi de hafta sonu da uykunuzu yeterince almaya çalışın. Hafta sonu biraz daha uykunun tadını çıkarmak isterseniz de bir iki saati geçmeyin.

5. Jet lag vücut saatinin en büyük düşmanı

Biyolojik saatimizi en çok bozan şeylerden biri uzun uçak yolculukları sonrası yaşadığımız jet lag. Batıdan doğuya uçulduğunda bu etki daha fazla hissediliyor. Jet lag için yapacak pek bir şey yok. Bir iki gün içinde vücudunuz bu hissi aşacak ve normale dönecektir.

6. Vücut saatinizin bozulması sağlığınızı bozuyor

Biyolojik saatinizle oynar ve düzenini bozarsanız, sadece uyku problemi yaşamazsanız. Bilim insanları biyolojik saati bozulduğunda hormonların, sindirimin ve bağışıklık sisteminin etkilendiğini söylüyor. Bazı çalışmalarda, kansızlık, diyabet, bipolar bozukluk ve obezite gibi sağlık sorunlarının biyolojik saatiyle doğrudan ilişkili olduğunu ortaya çıkardı.

7. Şekerleme iyidir

Öğleden sonra 20-30 dakika kadar şekerleme yapmanın, kişiyi rahatlattığı, sonrasında daha dinç ve üretken hissettirdiği söyleniyor. Bu kadar ufak bir uyku genelde gece uyumayı zorlaştırmaz. Ancak öğleyin bir iki saat uyuyayım derseniz gece uyumakta zorlanırsınız ve gündüz uykusu asla gece uykusunun yerini tutmaz.

8. Rutinler ile saatinizi ayarlayın

Biyolojik saatiniz şaştığında rutinlerinizi belirleyerek onun yeniden doğru çalışmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli bir program, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri. Hey gece aynı saatte yatağa gitmeye ve aynı saatte uyanmaya çalışın. Bu zamanları en fazla yarım saat esnetin.

9. Radikal değişiklikler yerine yavaş yavaş adımlar atın

 

Her gece 12’de uyumak yerine saat 10’da uyumak istiyorsanız, bunu bir anda başarmaya çalışmayın. Küçük adımlar atmak en iyisi. Çünkü bir anda iki saatlik bir değişiklik oldukça sinir bozucu olabilir. Her gün 15 dakika yatış zamanınızı erkene çekmek, doğru bir şekilde biyolojik saatinizi yeni programınıza adapte etmek için en iyisi.

10. Geceleri yavaş yavaş ışıkları söndürün

Uykunuzu kolaylaştırmak için en az bir saat önce televizyonu kapatın, ışıkları söndürün. Cep telefonunuz, taşınabilir tablet cihazınız gibi parıldayan her aleti kapatın. Bir kitap alın, Spotify’dan hafif bir müzik açın. Ilık bir duş almak da rahatlamanıza yardımcı olabilir.

11. Sabah ışığını koruyun

Her gün aynı saatte kalkmakta zorlanıyorsunuz, perdelerinizi kapatmayın. Güneş ışığı sabah yüzünüze vursun. Sabahları güneş ışığını almak için vaktiniz varsa ufak bir yürüyüş yapın. Ne kadar çok güneş ışığı beyninize ulaşırsa melatonin hormonu o kadar kesilir. Kahvenizi için ancak güneş ışığından yararlanmayı ihmal etmeyin.

12. Egzersiz yapın

Yapılan araştırmalar sabahları spor ve egzersiz yapanların geceleri daha iyi uyuduğunu gösteriyor. Öğleden sonra da egzersiz yapabilirsiniz. Vücut sıcaklığınız daha yüksek olur, bu da kaslarınız için daha iyidir. Yatmadan iki saat önce egzersiz yapmak genel olarak önerilmez. Çünkü uykunuz kaçabilir. Yalnız bu herkes için geçerli değil. Bazılarına daha iyi gelebilir. Kendinizi en iyi siz bilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here