Vücut diliniz karşınızdakine hem sizi hemde onun sizde bıraktığı algıyı anlatır. Düşünceler her zaman konuşarak belli edilmez. Bazen birkaç hareketle çok şey anlatabilirsiniz.

Vücut Diliniz Ne Anlatıyor?

Vücut dilinizi iyi ve doğru kullanmak size avantaj sağlayabildiği gibi yanlış kullanmak ya da hiç fikir sahibi olmamak bazen istemeden de olsa karşı taraf açısından farklı algılanabilir. Vücut dilleriyle ilgili çok basit birkaç hareketin bile çok farklı anlamlara geldiğinden bahsetmek istiyorum.

Dik Durmak Önemli

Vücut dilinizi doğru kullanmalısınız

Karşınızdakiyle konuşurken dik durmaya dikkat edin. Örneğin oturuyorsunuz ve dirseğiniz masada yüzünüzü buruşturuyorsunuz, göz teması kurmuyorsunuz bu karşı tarafta saygısızlık olarak nitelendirilebilir.

Jest ve Mimikler Abartılı Olmayın

Jest ve mimikleriniz abartıya kaçmasın

Karşınızdakinin sizin hakkınızda çok heyecanlı ve duygularını kontrol edemeyen biri olduğunuzu düşünmenizi istemiyorsanız jest ve mimiklerinizi kullanırken dikkatli olun. Gereksiz tepkimeler göstermek ve vermek sizi doğru yansıtmayacaktır.

Kolları Bağlama Konusunda Emin Misiniz?

Kolları bağlamak anlaşmıyorum düşüncesini ifade eder

Eğer karşınızdaki kişiyle bir problem yoksa ve anlaşmamak gibi bir niyetiniz yoksa kollarınızı bağlamayın. Çünkü bu hareket bir nevi seninle yapabileceğim bir şey yok demek! Kollarınız açık olsun.

Sürekli Saçınızla Oynamayın

Sürekli saçınızla uğraşmak sizi ilgiye aç biri olarak gösterebilir

Özellikle kadınlarda görünen bu hareket karşı taraf için aslında özgüvensiz ve ilgiye aç hissiyatı anlamı taşıyabilir. Eğer karşınızda hoşlandığınız bir erkek arkadaş adayı yoksa bu davranışı yapmayın sonra yanlış anlaşılabilirsiniz.

Doğru Zamanda Tebessüm İyidir

Her olayda aşırı ciddi takınmak ve dünyanın sonu gelmiş gibi somurtmak doğru değil

Ciddi olmanız gereken zamanda ciddi olun elbette. Ancak bazı durumlarda ufak bir tebessüm karşı taraf için büyük bir rahatlatıcı olabilir. Kendinizi sıkmak yerini ortamı rahatlatmak için tebessüm hatta sıcak bir gülümseme gayet iyidir.

Göz Teması Önemli Ama Dik Dik Bakmayın!

Göz teması önemli ama doğal olmayı unutmayın

Karşınızdaki kişiyle konuşurken göz teması kurmak son derece önemli. Bu onu dinlediğinizi ve önemsediğinizi gösterir. Ancak burada denge önemli aşırıya kaçmanız dik dik bakan birini yansıtır. Doğal olun ve göz  temasınızı kurarken olay olgusundan kopmayın.